درمان بواسیر از نظر امام صادق، امام رضا و پیامبر (ص)

درمان بواسیر از نظر امام صادق، پیامبر و امام رضا چیست؟
آنچه باید در این مقاله بخوانید Toggle نکته نظر پیشوایان دینی …نظر امام صادق (ع) در مورد درمان بیماری بواسیردرمان بواسیر از نظر پیامبر  (ص)درمان بواسیر از نظر امام رضا (ع) در این مقاله می خواهیم به بررسی درمان بواسیر…
بواسیر(هموروئید)

در این مقاله می خواهیم به بررسی درمان بواسیر از نظر امام صادق( ع) و امام رضا و پیامبر عظیم الشان اسلام  (ص) بپردازیم. آیا می دانید منظور از استناد به  روش های درمان بیماری ها، از نظر امامان و معصومین  چیست؟

پیشوایان دینی ما برای هر بیماری نسخه شفا بخش گیاهی و معجزه آسای داشتند.  خاصیت گیاهان داروی در 1400 سال پیش توسط امامان شیعه  من جمله امام صادق ( ع)  بررسی و تحلیل  و مکتوب  شده بود. این عزیزان برای  درمان هر دردی نسخه  طب اسلامی منحصر به فردی داشتند. تا جاییکه امروزه و در عصر حاضر در آزمایشگاه های پیشرفته پزشکی تمام خاصیت این داروهای گیاهی اثبات شده است. و مورد استفاده عموم در طب سنتی و کلاسیک قرار می گیرد.

از آنجا که تمرکز سخنان ما در اینجا درمان بواسیر از نظر امام صادق و یا سایر امامان و پیشوایان معصوم است.  فقط در این رابطه به اظهار نظر و یا نسخه های درمانی این بزرگان علم طب اسلامی و سنتی استناد خواهیم کرد.

در پاسخ به این سوال که  چرا هنوز هم بعد از گذشت 14 قرن  برای درمان بواسیر از نظر امام صادق یا پیامبر و امام رضا(ع) استناد می کنیم. اینه که علی رغم اینکه در 1400سال قبل تجهیزات علوم آزمایشگاهی و یا بیهوشی و اطاق عمل و جراحی و تیغ و قیچی نبود. اما عموم مردم که به بیماری های درد ناک نشیمن گاهی دچار میشدند؟ چگونه خود را درمان می کردند. دقیقا سوال اصلی اینجاست مردم اون موقع چگونه خود بواسیر یا شقاق را درمان می کردند؟

با وجودیکه سالها قبل خبری از کشف لیزر پرتوان و دستگاه های پیشرفته امروزی نبود. چگونه بیماران هموروئیدی سلامتی و بهبودی خود را به دست می آوردند؟

نکته نظر پیشوایان دینی …

نکته دقیقا همین جاست! می خوام بهتون بگم که ناراحتی های مقعد  مانند هموروئید و شقاق از ابتدای خلقت آدمی با وی بوده اند. و از هزاران سال قبل از میلاد مسیح( ع) توسط اطباء علوم پزشکی مانند بقراط و جالینوس مورد درمان  قرار میگرفتند. تو این چند سال اخیر که جراحی های زیبای پیشرفت چشمگیری داشته است.  اطباء طب کلاسیک عموم بیماران با هر درجه ای از بیماری های مقعدی تشویق به جراحی با لیزر می کنند. که این موضوع قابل بررسی  بوده،  و شاید هم  توصیه ای بجا و درست نباشد. چرا که هزینه عمل جراحی بواسیر بالاست و اولین گزینه  درمان نیست.

بسیاری از بیماران  که  دارای علائم بواسیر و یا سایر ناراحتی های نشیمنگاهی مانند شقاق مقعد یا آبسه مقعد هستند. با روش های کاربردی خانگی و مصرف بعضی داروهای موضعی و خوراکی قابل درمان و مهار و پیشگیری هستند. و اصلا نیازی به هزینه های بالای بیمارستان و اطاق عمل و جراحی لیزر بواسیر نمی باشد.

نظر امام صادق (ع) در مورد درمان بیماری بواسیر

امام صادق (ع) می فرمایند که برای درمان هموروئید سبزی تره بخورید

امام صادق (ع) فرمودند:

 • در مصرف سبزی تره مداومت ورزید. زیرا تره دهان را خوشبو و بواسیر را ریشه کن می سازد. و بیماران را از جذام محفوظ می دارد. تره بخار پز شده به صورت تنقیه ( شیاف) اگر بر موضع بواسیر بگذارید. تاثیر زیادی در درمان این بیماری دارد.
 • زردک : مایه ی ایمنی از قولنج و بواسیر ه  و توان نزدیکی را تقویت می کند.
 • طهارت  با آب سرد، هموروئید را از میان بر میدارد.
 • سنجد: امام صادق می فرمایند که خوردن سنجد باعث گرم شدن کلیه ها و تقویت و پاکسازی معده و مایه ی ایمنی از  بواسیر و  خون ریزی است.
 • در معرض دود بلاذر قرار گرفتن برای درمان بواسیر خارجی ( بواسیر نر و دکمه ای ) فایده ای دو چندان دارد.

بلاذر هسته ای شبیه  هسته تمبر هندی دارد. و دود آن بسیار سمیه و تنها این دود باید به سوراخ مقعد برخورد کند، تا توده گوشتی هموروئید از بین برود.  بر ای این کار میتوان گلدان گلی را از وسط سوراخ کرده،  و بر  آتشی که هسته بلاذر  در آن دود می کند قرار دهید. و مقعد خود را بر آن سوراخ بگذارید تا بواسیر شما درمان شود.

بلاذر شبیه قرص کمره ولی کوچکتر است. وقتی بلاذر در آتش انداخته شود شدیدا دود میکند. و باید روی سوراخ گلدان کیپ بنشینید تا دود آن به بواسیر بخورد. در موقع عملی کردن این روش حتما ماسک استفاده کنید.

دعای امام صادق(ع) در مورد دفع بواسیر

أَنَّهُ شَكَا إِلَيْهِ رَجُلٌ‌ الْبَوَاسِيرَ فَقَالَ اكْتُبْ يس بِالْعَسَلِ وَ اشْرَبْه

شخصی از بواسیر به امام صادق شکایت کرد. و عرض کرد ای پسر رسول خدا چند روزیه که از درد بواسیر به خودم می پیچم و   نماز و عبادت را در مسجد نمی توانم بجا بیاورم امام (ع) فرمودند که : سوره یس را با عسل بنویس و آب آنرا بنوشید. این روایت در مکارم الاخلاق نقل شده است. زیاد هم قابل اعتماد نیست.

در جایی دیگر امام صادق (ع) در مورد بیماری بواسیر می فرمایند که :

اگر بیماری بواسیر خود را با این دعا تعویذ کند.  به اذن خداوند از شر بواسیر در امان می‌ شود.  يَا جَوَادُ يَا مَاجِدُ يَا رَحِيمُ يَا قَرِيبُ يَا مُجِيبُ يَا بَارِئُ يَا رَاحِمُ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ ارْدُدْ عَلَيَّ نِعْمَتَكَ وَ اكْفِنِي أَمْرَ وَجَعِي

شاید این دعا را باید چند بار تکرار کنند تا مشکل برطرف بشود. ممکنه علاقه مند به دیدن فیلم درمان گوشت اضافه مقعد با لیزر باشید.

درمان بواسیر از نظر پیامبر  (ص)

 

نظر پیامبر اکرم (ص) در مورد درمان بیماری بواسیر چیست

در حدیثی از پیامبر مکرم اسلام نقل شده  که :راه خروج خون بواسیر را نبندید. بلکه اجازه دهید خون بواسیر به بیرون سرریز شود. این خون شما را از مالیخولیا، جذام، پیسی جنون و سرطان محفوظ میدارد. بنابراین کسانی که راه خروج بواسیر خونی را با عمل جراحی می بندند. در واقع در حق بیمار ظلم کرده اند.

همچنین در روایاتی دیگر پیامبر گرامی اسلام به اصحاب خود فرمودند. که از میوه ای بهشتی بنام انجیر برای  درمان بواسیر داخلی  و بیماری نقرس استفاده کنید. آن حضرت به کسانی که از ناخوشی باباسیل رنج می برند عرض کردند: زنیان و گردو  اگر با هم جمع شود بواسیر را می خشکاند و باد بدن را دفع می کند.

منظور نبی گرامی اسلام از جمع شدن ترکیب کردن آنها با همدیگر است که خوب ساییده شود.

همچنین در روایتی پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند که:   به زن های مومن امر کن تا خود را با آب زیاد طهارت کنند.  زیرا این کار باعث پاکی اطراف مقعد شده و بواسیر را از بین می برد.

درمان بواسیر از نظر امام رضا (ع)

درمان بواسیر از نظر امام رضا

در روایت هست که امام هشتم شیعیان(ع)  می فرمایند که  این دارو را تهیه و همیشه نزد خود نگهداری کنید. زیرا منافع بسیاری در آن هست. این دارو  همان داروی مرکب ششم یا قرص خون است. که برای درمان بادها ( التهابات) مقعد و  رفع بیماری بواسیر بسیار نافع است.

ترکیبات داروی امام رضا(ع) برای درمان بواسیر :

هلیله و بلیله و آمله را خوب بسابید و آسیاب کنید. سپس این  ترکیبات را در آب تره بریزید. مقداری روغن بنفشه را به ترکیب خود اضافه کرده، و قرص هایی به اندازه یک نخود یا یک عدس درست کنید.

در تابستان به مقدار یک مثقال و در زمستان کمی بیشتر از یک مثقال از این دارو به بیمار داده تا یکماه مصرف کند. در حین مصرف داروی امام رضا برای درمان بواسیر از تناول تخم مرغ و ماهی و سرکه  و سبزیجات پرهیز کنید.

توصیه های امام رضا در روایات دیگر برای درمان هموروئید

 • موم عسل طبیعی
 • روغن ایرسا( زنبق)
 • لبنی عسل
 • سماق
 • سر و کتان

همگی را با یکدیگر مخلوط کرده و در یک ملاقه ( ظرفی) روی آتش قرار دهید. زمانی که این ترکیبات آب شد. یک نخود از این ضماد برداشته و بر مقعد خود بمالید به اذن خداوند تبارک و تعالی خوب خواهید شد.

کلام آخر و نتیجه گیری از مطلب پیش رو

دوستان عزیز هیچگاه بدون نظارت اطباء سنتی، روش های که در این مقاله توضیح دادیم.  برای  درمان خانگی بواسیر را به تنهایی و خودسرانه روی خودتان آزمایش نکنید.

برای اعمال هر روش خانگی که در مقالات  سایت مرسی درمان توضیح دادیم. حتما با نظارت کارشناس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ( مشاوران) سایت باشد. هر چند که پیشوایان دینی ما  از دانش پزشکی کافی برخوردار بوده اند. اما فلسفه دین مبین اسلام،  ورود در حرفه پزشکی نبوده است. همچنین اهل بیت علیهم السلام به عنوان یک حرفه وارد مسائل پزشکی نشده اند.

بنابر این ورود پیشوایان دینی به مسائل پزشکی مانند ورود آنها به  سایر علوم  به صورت مورد و گاه به عنوان کرامت و اعجاز بوده است. متاسفانه جایگاه علمی اهل بیت علیهم السلام  آنچنان که باید شناخته نشد. و انچه از این عزیزان به یادگار ماند از نیرنگ سیاست بازان و دروغ پردازن مصون نماند. به گونه ای که امروزه دستیبابی به میراث گرانبهای علمی ائمه اطهار علیهم السلام نیاز به تلاش ها ی فراوانی دارد و در دسترس همگان نیست.

ما به بیماران خود توصیه می کنیم در کنار استفاده از توصیه های امام صادق (ع) یا امام رضا و پیامبر عظیم الشان اسلام در مورد بیماری بواسیر حتما به  دعا و نیایش هم بپردازید. زیرا هیچ دردی از طرف خداوند عزوجل بی حکمت نیست. خداوند بزرگترین شفا دهنده است.

5 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • قلی خانی
  1402-04-22 17:12

  من قبلا دوبار هموروئید ترومبوزه عمل لیزری کردم یکیش خرداد سال 1400 و یکیش هم دی ماه 1401 که این آخری زخمش خوب نمیشه اون موقع به من گفتن شقاق هم دارم که وضعیتش خیلی حاد نیست الان دوباره انگار داره بواسیر ترومبوزه تشکیل میشه اما داخلیه هنوز بیرون نیومده معاینه کردم خودم وقتی خودمو منقبض میکنم یکم میاد بیرون روش لکه های لخته شده هست ولی کاملا داخله به سختی دیده میشه هنگام دفع اصلا نمیتونم یکسره روده رو تخلیه کنم درد شدید میگیره یه قسمتیش هم انگار تیر میکشه باید حتما کم کم این کارو بکنم و یه مدت زمان خیلی طولانی عمل دفعم طول میکشه اما خونریزی ندارم میخواستم بدونم راه درمان غیر جراحی داره چون هردوبار ک عمل کردم میگفتن چون ترومبوزه شده باید عمل بشه حتم

 • مرسی درمان
  1402-04-24 17:38

  در پاسخ به قلی خانی:
  سپردن متعدد خودتان به تیغ جراحی و لیزر یک همچین وضعیتی برایتان پیش آورده است. در همین رابطه لطفا مقاله معایب لیزر شقاق و بواسیر مطالعه بفرمایید.
  اللهم اشف کل مریض

 • خیراله سلیمی
  1402-05-18 07:59

  سلام درمان خونریزی بواسیر چیست ؟

 • سلام من ۲ساله یبوست میشم و الان شقاق دارم دردش اونقدر زیاده که هنگام دفع گریم میگیره تا
  بحال دکتر و دارو گیاهی زیاد رفتم ولی اثرنداشته

 • محب الله شیرزاد
  1402-07-04 06:08

  سلام من بواسیر خارجی دارم همراه با خونریزی عمل نکردم از دارو استفاده کردم نتیجه نداده چی کار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مهمترین مقالات