علت درد مقعدی در زنان و در مردان بعد از مدفوع+ درمان درد مقعد

علت درد مقعدی در زنان و در مردان بیشتر ناشی از بیمارهای هموروئید و شقاق است

⚡علت درد مقعدی در زنان یا تیر کشیدن مقعد می تواند از سرطان مقعد، شقاق یا هموروئید باشد. همچنین آبسه و فیستول مقعدی که حالت دردناکی دارند میتوانند علت درد مقعدی باشد. در برخی از بیماران خارش مقعد بعلت یبوست و یا تنگی مقعد (تنگی که بر اثر زخم، التهاب شدید و یا سرطان ایجاد می شود) می تواند علت تیر کشیدن یا درد مقعد باشد. رابطه مقعدی و بیماری کرون هم میتواند دلیل درد مقعد باشد.

امروزه اکثر مراجعه کننده گان به سایت علمی تحقیقاتی مرسی درمان از وجود درد مقعد بعد از مدفوع گزارش میدهند. ما در این بخش می خواهیم بدانیم که علت درد مقعدی در زنان چیست یا به عبارتی علت تیر کشیدن مقعدی چیست ؟ همچنین به بررسی علت درد مقعد در زنان ، مردان و کودکان می پردازیم.

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم که درد مقعدی نشانه چیست ؟

در واقع علائمی از بیماری ها  زیر است

 • هموروئید داخلی که با جوش های سر سفید دردناک داخل کانال رکتوم ظاهر می شود
 • زخم شقاق مقعد
 • آبسه نشیمنگاه

به دلیل اینکه ناحیه راست روده و کانال مقعد در انسان، از سلولهای عصبی زیادی پوشیده شده است. هر تحریکی در این منطقه میتواند. منجر به ناراحتی های خفیف تا دردهای شدید و طاقت فرسا شود. اگر شما دارای درد مقعد بعد از مدفوع هستید. یا درد ضربان دارد مقعد احساس میکنید. ممکنه این احساسات دردناک به دلایل مختلفی در بدن شما ایجاد شود. هر چند اکثر بیماران میخواهند بدانند که علت تیر کشیدن مقعد چه می باشد.

ما معتقدیم که اگر به علت و منشاء هر بیماری، پی ببریم. درمان و پیشگیری از آن برای مردم کاری راحت و عملی کم هزینه خواهد بود. پیشگیری از درد زمانی ممکن است، که ما به درستی و از طریق منابع موثق علمی دلیل و منشاء بیماری های جسمی را در خود به درستی کشف کنیم.

تشخیص علت درد مقعدی در زنان

 

برای تشخیص دلیل درد گرفتن نشیمنگاه با کارشناس سایت مرسی درمان یا پزشک مشورت کنید

در بیشتر بیماران و در اکثر اوقات دلایل درد مخرج خوش خیم است. حتی اگر این ناراحتی در شما با خون ریزی جزئی همراه باشد. با این حال اگر درد مقعد  در شما بیشتر از 3روز طول کشید. حتما با کارشناسان سایت مرسی درمان، تماس بگیرید.

و یا اینکه این موضوع را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید. اگر برای شما امکان دارد به پزشک یا مشاور خود جهت تشخیص علت درد مقعدی  به صورت حضوری مراجعه کنید. با علائم بواسیر در زنان آشنا شوید

زیرا  تشخیص دقیق و صحیح، از ضروریات مقابله و پیشگیری از درد مقعدی است. راه دیگر شناسایی علت درد مقعدی مطالعه فاکتورهای تاثیر گذار  این بخش از مقالات سایت است. که در صورت تطبیق دادن آن با وضعیت خودتان می توانید به نتیجه معقول و منطقی برای علت و منشاء درد و در نهایت به درمان درد مقعد برسید.

مهم ترین علت درد مقعدی در زنان

 

عفونت و آبسه مقعدی و شقاق و هموروئید از دلایل درد گرفتن مخرج بیماران است

مهم ترین فاکتورهای  دلیل تیر کشیدن مقعد هنگام اجابت مزاج یا بعد از دفع مدفوع، ممکنه یکی از عوامل تاثیر گذار زیر باشد.

آبسه مقعدی :مهم ترین علت درد شدید در مقعد است. غدد کوچکی در داخل نشیمنگاه شما وجود دارند، که به دفع مدفوع کمک می کنند. زمانی که این غده های کوچک داخل مخرج عفونی می شوند. باعث تجمع چرک در مخرج می شود. که احساسات بسیار دردناکی هنگام دفع مدفوع یا موقع نشستن به بیمار دست میدهد. این شرایط می تواند ناشی از بیماری التهابی روده باشد.

شقاق مقعد یا فیشر :یکی دیگر از علت درد و سوزش مقعد هنگام اجابت مزاج و یا بعد از دفع می باشد.

شقاق یک زخم خطی بیضی شکل است. که به علت عبور مدفوع سفت یا اسهال طولانی مدت، در بیماران ایجاد می شود. شقاق علت درد مقعدی در حین اجابت مزاج است. و یا درد و سوزش مقعد  همراه با خون قرمز روشن توسط بیمار تجربه می شود.

بواسیر یا هموروئید.  میخواهید بدانید که بواسیر چیست ؟  بواسیر توده ای است که بر سر رگ های مقعد بعلت یبوست شدید رخ میدهد. در این حالت در اثر فشار وارد شدن به رگهای کانال رکتوم، و گشاد و متورم شدن این رگها حالت دردناک و ناخوشایندی به مریض دست میدهد.

یکی از دلیل تیر کشیدن مقعد در افراد هموروئید می باشد. این نوع درد به درد ضربان دار مقعدی مشهور است. که بیمار تجربه دردناکی و آزار دهنده ای را پشت سر میگذارد.

علت تیر کشیدن مقعدی چیست سایر شرایط مرتبط

اگر شما دارای یکی از حالات ناخوشایند زیر هستید. در واقع این شرایط می تواند علت درد مقعدی در شما باشد.

تنسموس رکتوم : یا زرورپیچ احساس تمایل مداوم و مکرر به دفع مدفوع است. در این حالت فرد بعد از اینکه عمل اجابت مزاج و تخلیه کامل روده ها را انجام میدهد. و از توالت بیرون می آید در کمتر از چند دقیقه مجددا احساس دفع بهش دست میده. مراجعه برای دفع مجدد همراه با درد و تیر کشیدن مقعد است. که با زور زدن و تلاش بیش از اندازه برای دفع مدفوع همراه است.

اسپاسم عضلانی :علت درد مقعدی می تواند در نتیجه اسپاسم عضلانی در ناحیه لگن بیماران باشد. این حالت با درد شدیدی همراه است. و معمولا با داروهای شل کننده گرفتگی عضلات و کمپرس گرم بعد از چند ساعت یا یکی دو روز از بین میرود.

پرولاپس مقعد یا افتادگی راست روده هم میتواند علت تیر کشیدن در ناحیه مقعد باشد. این بیماری معمولا در اثر جابجایی اشیاء سنگین یا وزنه های بزرگ ایجاد می شود. خانم ها در بعضی موارد در اثر زایمان طبیعی دچار پرولاپس مقعد میشوند. که می تواند علت درد مقعدی باشد. از دیگر دلایا درد مقعدی هنگام نشستن یا راه رفتن توده بواسیر خارجی  است. ما در فروشگاه مرسی درمان  موثرترین پماد برای درمان گوشت اضافه مقعدی  تحت عنوان و برند  پکیج ممتاز خارجی عرضه می‌کنیم.

اسپاسم مقعدی یا پروکتالژیا فوگاکس

اصطلاح پروکتالژیا فوگاکس Proctalgia fugax  نتیجه اسپاسم یا گرفتگی ناگهانی عضلات مقعد است. که دلیل شناخته شده ای ندارد. اما بسیار دردناک است. این عارضه یک سندروم  خوش خیم است. که در اطراف باسن یا داخل کانال مخرج ایجاد میشود. بعضی از بیماران اظهار میدارند که  شب هنگام و موقع خواب دچار این نوع اسپاسم مقعدی میشوند. و درد آن به حدی شدید است که آنها را از خواب برای ساعتی بیدار میکند. و بعد از ساعاتی خود به خود برطرف می شود.

علت درد مقعدی بعد از مدفوع در مردان

ماهیت درد مقعدی در زنان و مردان یکی است ممکنه علت آن متفاوت باشد.

 • یبوست
 • اسهال
 • رابطه مقعدی
 • زخم مقعدی
 • بواسیر داخلی
 • آبسه مقعدی
 • پرولاپس مقعد

 

علت درد مقعدی در زنان چیست ؟

 

سکس مقعد شقاق مقعد و پارگی مقعد از دلایل درد کشیدن نشیمنگاه در زنان است

با مطالعه دقیق این بخش به شما آموزش میدهیم که علت درد مقعدی در زنان نشانه چیست ؟

 • سکس آنال
 • شقاق مقعدی
 • فیستول مقعد
 • عفونت یا آبسه مقعد
 • پاره گی عضلات مقعد
 • هموروئید داخلی یا خارجی

آسیب یا ضربه که معمولا در اثر رابطه مقعد  یا فرو کردن اشیاء خارجی بوجود می آید

پاره گی مقعد  معمولا در زنانی صورت میگیرد که به طور طبیعی یا سزارین زایمان کرده اند. که این شرایط از علت درد مقعد در زنان می باشد. هنگام راه رفتن و نشستن یا حتی دفع مدفوع با احساسات دردناک مخرج همراه است.

یبوست مزمن و یا اسهال طولانی مدت

هم می تواند علت درد سوراخ باسن باشد .یکی از دلیل درد مقعد در بارداری یبوست های دوران بارداری در زنان است.

عفونت مقعد و ناحیه نشیمنگاه

علل درد مقعد در زنان می  تواند باشد. که در این شرایط با تشخیص کارشناس بهداشت یا متخصص زنان و زایمان از داروهای آنتی بیوتیک یا مسکن های غیر استروئیدی جهت کنترل و مهار درد مقعد در زنان  استفاده میشود.

علت درد مقعد در کودکان

 

یبوست مزمن و شقاق علت اصلی درد باسن در کودک است

در این بخش در مورد کودکانی 5تا 12سال صحبت میشود. کودکانی که بدون کمک والدین قادر به اجابت مزاج هستند.

یبوست مزمن، ترس و یا عدم آگاهی از مطرح کردن این موضوع با والدین می تواند، علت درد مقعدی در کودکان باشد. که در این شرایط کودک با فشارهای درون شکمی یا زور زدن های زیاد برای دفع خود کمک میگیرد.

در چنین شرایط در برخی مواقع با خونریزی و درد شدید همراه است. بعضی از کودکان از انگشت دست برای تخلیه مدفوع استفاده میکنند. که باعث آسیب رساندن به بافت های کانال رکتوم می شود. که شرایط فوق علت درد رکتوم در کودکان می باشد.

البته  بیشترین علت خون ریزی مقعدی بدون درد در کودکان از یبوست است. که کودک از اشیاء خارجی مانند انگشت دست برای دفع مدفوع کمک می گیرد. میخواهید بدانید سایر علت خون ریزی مقعدی در افراد چیست ؟

سایر شرایطی که دلیل تیر کشیدن مقعد می باشد

اگر یکی از شرایط زیر در شما ایجاد شود به مرور زمان می تواند علت درد مقعد هنگام نشستن یا به عبارتی دلیل درد گرفتن مقعد هنگام اجابت مزاج باشد.

 • سرطان مقعد یا تومور خوش خیم
 • بیماری کرون
 • نهفتگی مدفوع
 • سندورم روده تحریک پذیر
 • التهاب راست روده (پروکتیت)
 • خارش و سوزش مقعد
 • کولیت زخمی
 • فیستول مقعدی
 • زخم داخلی مقعد در اثر رابطه جنسی پرخاشگرانه یا حسب عادت

حتما بخوانید پماد برای درمان سوزش مقعد

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد؟

 

در مورد بیماری های نشیمن گاه به پزشک مراجعه کنید

اگر علایم درد مقعد یا به عبارتی علائم اسپاسم مقعدی در شما در عرض چند روز از بین نرفت. برای تشخیص دقیق نوع و علت درد مقعدی با پزشک خود مشورت کنید. این علایم درد مقعد می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • خون ریزی شدید در ناحیه رکتوم
 • احساس درد شدید همراه با درجه تب بالا

اگر علائم درد مقعدی در شما کم و زیاد می شود. یعنی اینکه برای مدتی درد مخرج فروکش کرده ومجددا عود می کند. از طریق برگه مشاوره رایگان در اینجا می توانید همین الان با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مرسی درمان به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

کارشناسان سایت در کمترین زمان ممکن پاسخگوی علت درد مقعدی در بیماران خود هستند. و با ارائه روش های کاربردی درمان خانگی درد مقعدی، راهکار مداوی مناسبی در دسترس شما قرار میدهند.

در مراجعه به پزشک سوالی که باید بپرسید این است که تیر کشیدن مقعد نشانه چیست؟ یا از وی بخواهید که درد مقعد نشانه چیست ؟

ممکنه علت مهمی نداشته باشد و صرفا یک اسپاسم عضلانی لگن باشد. شاید هم علت درد مقعد از آبسه باشد که خیلی نگران کننده است.

درمان درد مقعدی

 • حمام سیتیز
 • استخر و شنا کردن
 • پیاده روی منظم روزانه
 • مصرف ملین های طبیعی
 • استفاده از پماد رینای سبز
 • استعمال پماد رینای سیاه
 • مصرف 2 دوره داروی آنوسل
 • مصرف 2بطری داروی بینسل
 • عدم مصرف سی لاکس یا پیزا کودیل
 • مصرف مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی
 • مکمل حاوی فیبر مانند داروی پاپرینای مراکشی

درد مقعدی نشانه چیست؟ جمع بندی مطالب

علت درد و سوزش مقعدی که معمولا با تیر کشیدن ناحیه مخرج بیماران همراه است. یا به درد ضربان دار یا نبض دار مقعدی معروف است. معمولا در اثر شرایط دردناکی مانند بواسیر داخلی بوجود می آید. و میشه گفت یکی از علائم بواسیر و ناراحتی های نشیمن گاهی است. برای معالجه ناراحتی های نشیمنگاهی روش های موثر و کم هزینه ای در دسترس است.

در این نوع هموروئید که با درد شدید مقعدی همراه است. به صورت جوش های سرسفید در داخل کانال مخرج ایجاد می شود. که دلیل تیر کشیدن مقعد است و به  درد ضربان دار مقعد معروف است.

زخم شقاق هم با درد و سوزش بعد از اجابت مزاج همراه است. یعنی علت درد دهانه مقعد از فیشر یا زخم شقاق است. علت درد انتهای مقعد میتواند از آبسه  یا فیستول نشیمنگاه هم باشد. آبسه مقعدی یکی از دردناک ترین شرایط احساسی برای بیماران بوجود می آورد.

در برخی شرایط علت درد و سوزش مقعد ناشی از تغییر عادات غذایی مانند غذاهای پرادویه یا با چاشنی های تند است. این حساسیت های غذایی ممکنه عامل اصلی و علت خارش مقعدی بزرگسالان هم باشد.

آندسته از بیمارانی که عمل جراحی لیزر بواسیر یا شقاق انجام داده اند. بعد از گذشت مدتی از انجام جراحی بعلت آسیب دیدن عضلات ناحیه مقعد و یا تضعیف بیش از حد پوشش سلولی نشیمنگاه، می تواند علت خارش و درد مقعد در آنها باشد. اگر در در اثر یبوست و یا رابطه مقعدی مبتلا به زخم مقعدی هستید. حتما مقاله دیگر سایت که راجع به معرفی پماد درمان زخم مقعدی در اثر یبوست مطالعه کنید.

50 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام من چندین ساله شقاق دارم و باعث پارگی مقعدم شده ؛قبلافقط موقع یبوست درد داشتم ولی الان چندماهه حتی مواقعی که یبوست نیستم مقعدم تیر میکشه ولی این تیر کشیدم مداوم نیست ….یعنی گاهی وقتا فروکش میکنه و بعد بازم تیر میکشه …علتش ممکنه همین پارگی باشه یا ممکنه علل خطرناک دیگه ای داشته باشه?

 • مرسی درمان
  1401-11-11 18:53

  در پاسخ به سمیرا :
  درد و تیر کشیدن ناحیه مقعد که به علت پارگی عضلات کانال رکتوم ایجاد شده باشد. نمی تواند علائم خطرناکی برای بیمار باشد. از آنجا که ناحیه زخم شده و آسیب دیده و در معرض شستشوی کولون و ترشحات مدفوع قرار دارد . احتمال دارد……
  تاکید میکنم ..احتمال دارد دچار یک نوع آبسه یا عفونت مقعدی شده اید.
  که در حالت عادی هم تیر میکشه و وهم احساس درد دارید.
  جهت تشخیص بهتر و یا ارائه راه حل برای درمان مطلوب، بهتره با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی سایت ( کارشناس ) وقت رزو کنید و مشاوره بگیرید
  موفق باشید

 • علی عباس ‌پور ر
  1401-11-29 08:20

  من سندرم روده تحریک پذیر دارم و اغلب مواقع بعد از اجابت مزاج دارای سوزش خیلی زیاد و تمایل به دوباره رفتن وجود دارد

 • فاطمه
  1401-12-08 23:43

  سلام خدمت شما.
  من ۲۴ ساله هستم هر وقت که از پارتی میام دچار درد مقعد میشم، علتش را هنوز نمی دانم ولی اگه ممکنه یه دارویی بگید بگیرم راحت شم. ممنون

 • فاطمه عرب
  1401-12-08 23:44

  سلام خدمت شما.
  من ۲۴ ساله هستم هر وقت که از پارتی میام دچار درد مقعد میشم، علتش را هنوز نمی دانم ولی اگه ممکنه یه دارویی بگید بگیرم راحت شم. ممنون

 • عبود
  1401-12-24 14:20

  سلام و وقت بخیر
  من تقریبا دوماهه که کمی درد در دیواره مقعد دارم و قبل اجابت مزاج هم بیشتر میشه و همچنین موقع نشستن. از پی میتونه باشه؟
  با تشکر.

 • حپید
  1402-01-11 19:49

  با عرض سلام وباعرض پوزش من۵۵سالمه سه روزه مقدم ازتو درد میکنه بعد از رفتن به دستشویی و خارج شدن درد روده خوب میشود وبعد از نیم ساعت دوباره کم کم درد شروع میشود لطفا

 • مهسا
  1402-01-24 10:11

  سلام من درد مقعد وپهلویه چپ دارم ممکنه علتش چی باشه

 • حمید مظفری
  1402-02-05 15:38

  سلام وعرض ادب
  من یک چند روز درد مقعدی داشتم که با استفاده از داروی انتی همرورویید خوب شدم ولی الان بعد از خارج شدن مدفوع به علت یبوست مجددا درد شدید در مقعد دارم
  تا 4 یا 5 ساعت طول میکشه وخوب میشه لطفا راهنمایی کنید

 • بیمار
  1402-02-12 11:24

  سلام من یکی دوسالی هست قبل از دفع مدفوع درد بسیار شدیدی دارم ک قابل تحمل نیست ولی بعد از دفع دیگ دردی ندارم علتش چیه

 • مرسی درمان
  1402-02-13 05:10

  در پاسخ به بیمار:

  علت درد مقعدی هنگام اجابت مزاج میتواند ناشی از آبسه مقعدی باشد. اینکه آبسه مقعدی چیست و درمان آن چگونه است لطفا مقاله مرتبط را بخوانید.

 • mehrei10
  1402-02-16 13:29

  .الان یه مدت هست درد شدید مقعدی دارم مثل درد پریودی…..بعد که کمپرس آب گرم میزارم خوب میشه….دوباره چند روز بعد یعنی گهگاهی میاد سراغم ….از مهر پارسال هم در اثر استرس زیاد مقعدم زخم شد خیلی سوزش داشتم مخصوصا موقع دفع و کم کم یه زائده کوچیک به وجود آمد و الان زخم و شکاف خوب شد ولی زائده هست و دردهای گهگاهی که قبلا نبود….درد شدید هست .

 • بهار از آمل
  1402-02-19 10:39

  سلام وقتتون بخیر. حدود دو هفته هست که مقعدم وبالای مقعدم وقتی میشینم درد شدید میگیره بطوری که خودمو کج میکنم تا اون ناحیه درد نگیره .
  هنگام خواب وقتی میچرخم مقعدم وبالای آن درد و تیر میکشه.
  در ماه دوشب سکس از پشت هم داشتم.
  هنگام مدفوع درد ندارم جز زمانی که مدفوع ام سفت باشد.

 • رحمت
  1402-02-20 01:16

  علت دردمقعد قبل وهنگام مدفوع ودرد سوزش پهلوی چپ چه علت ی دارد

 • رهای.م
  1402-02-21 08:57

  سلام به همگی من احساس میکنم نیاز ب دسشویی دارم هرچی زورمیزنم نمیاد یا کم میاد یا سفت سفت یا اسهالم بعد خارش اصلا ندارم فقط درد تو سوراخ مقعد دارم ک بعد از دسشویی هم اتفاق میفته بعد چندساعتی کمتر اروم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این مقالات را حتما بخوانید