جراحی آبسه مقعدی با لیزر + فیلم عمل جراحی و هزینه و عوارض آن

جراحی آبسه مقعدی با لیزر و هزینه و عوارض آن چگونه است؟

رایج ترین شیوه جراحی آبسه مقعد، برش ، درناژ و فیستولوتومی است. جراحی برش و درناژ یک روش کم تهاجمی و برای آبسه های سطحی از طریق بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش جراح یک برش کوچک در سطح آبسه ایجاد کرده و اقدام به تخلیه و خشک کردن عفونت می کند. در آبسه های عمیق که در آن عفونت به قسمتهای عمیق تر پوست اطراف و یا داخل مقعد نفوذ پیدا کرده است. معمولا عمل جراحی از طریق بیهوشی و اطاق عمل ( فیستولوتومی) انجام می شود. البته چون در هر دو روش درد زیادی به بیمار وارد می شود. بیشتر جراحان از روش بیهوشی و بستری در اطاق عمل استفاده می کنند.

سوالات متداول در مورد جراحی آبسه مقعدی

اکثر افراد پس از جراحی ناراحتی  و درد بسیار زیادی را تجربه می کنند، اما می توان این مشکل را با داروهای مسکن کنترل کرد.  شدت درد بستگی به سیستم دفاعی بدن و میزان تحمل بیماران دارد.

ناگفته نمونه واقعیتش اینه که خودتان را برای خروارها درد بعد از جراحی آماده کنید.

اکثر افراد می توانند در عرض یک هفته  تا 14روز پس از جراحی به فعالیت های عادی بازگردند. با این حال، ممکن است چند هفته طول بکشد تا زخم به طور کامل بهبود یابد. چیزی حدود 6 تا 8هفته کامل  در نظر بگیرید.

حفظ بهداشت  مقعد  و رعایت  عادات غذایی خوب  و درمان هر گونه بیماری زمینه ای، مانند بیماری التهابی روده، می تواند به جلوگیری از عود آبسه مقعد کمک کند. درمان دارویی سندروم روده بیقرار کمک زیادی به  جلوگیری از عود آبسه مقعدی  می کند.

در بیشتر موارد، آبسه یک بیماری جدی نیست. در واقع، گاهی اوقات می توانید آن را در خانه تخلیه کنید . اما مهم است که در صورت عدم پاسخگویی به درمان، به پزشک خود اطلاع دهید. به این دلیل که آبسه ممکن است نیاز به تخلیه جراحی یا درمان با آنتی بیوتیک داشته باشد تا از عفونت جدی جلوگیری شود. این موضوع در مورد اّبسه مقعد صدق ندارد.

آبسه مجموعه ای از مایع عفونی (چرک) است. برای تخلیه آبسه، پزشک ممکن است از یک سوزن و سرنگ برای مکش مایع استفاده کند یا ممکن است یک کاتتر تخلیه قرار دهد.

در برخی موارد، امکان داره آبسه مقعدی  بدون  نیاز به عمل جراحی درمان شود.  این معالجه شامل تجویز آنتی بیوتیک  توسط پزشک برای درمان عفونت یا روشی به نام فیستولوتو می باشد. که شامل تخلیه آبسه و برداشتن فیستول می شود.

با این حال، در بیشتر موارد، جراحی موثرترین درمان برای آبسه مقعدی است.

جراحی آبسه مقعدی  یکی از روش‌ های درمانی نوین و پیشرفته در طب کلاسیک امروزی  است.  عمل جراحی در بیمارانی که، این عارضه در آنها، شدت یافته و گسترش پیدا کرده است، مورد استفاده قرار میگیرد. این روش درمانی، به روش جراحی   برش  و درناژ معروف است.

درناژ به معنای خشک کردن و تخلیه عفونت می باشد. در این متد  معالجه، جراح با انجام یک برش کوچک در ناحیه آبسه، چرک را تخلیه میکند. و بافت‌ های مرده را برمیدارد. این عمل معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام میشود. و بسته به شدت بیماری و عمق آبسه، ممکنه نیاز به بستری شدن در بیمارستان و اطاق عمل  هم داشته باشید.

در بیش از 80% بیماران که برای جراحی آبسه مقعدی  اقدام می کنند. معمولا از طریق پذیرش در بیمارستان های خصوصی و تحت عمل بیهوشی  انجام می شود. این نوع عمل جراحی معمولا  توسط متخصص و فلوشیپ جراحی کولورکتال انجام می گیرد.

ممکنه در همه شهرهای ایران امکانات عمل جراحی آبسه مقعدی با لیزر یا به روش سنتی وجود نداشته باشد. اما در شهرهای کوچکتر اگر جراح کولورکتال نباشد. معمولا این گزینه درمانی توسط متخصص  جراحی عمومی انجام می گیرد. از طرفی شما باید بدانید که مفهوم آبسه مقعدی چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم،  در مورد هزینه ها و عوارض جراحی آبسه مقعدی  اطلاعاتی در اختیار بیماران بگذاریم.  همچنین در مورد دوران نقاهت و مراقبت های بعد از عمل جراحی آبسه مقعد مطالب مهمی را با شما به اشتراک می گذاریم. اگر تا پایان این مقاله با  ما همراه باشید، و آنرا به دقت مطالعه کنید. متوجه تمام جزییات و حقایقی جالب توجهی می شوید. که تاکنون در هیچ کجای دیگه نخوانده اید.

فیلم عمل جراحی با لیزر آبسه مقعدی

حجم فیلم 12مگابایت ، زمان فیلم 3دقیقه و 44ثانیه

جراح کولون و رکتوم کیست؟

 

جراح کولون یا رکتوم متخص در عمل های جراحی مقعد هستند

 

 

جراح کولون و رکتوم متخصص در درمان جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، رکتوم و مقعد هستند. آنها آموزش های پیشرفته جراحی در درمان این بیماری ها و همچنین آموزش کامل جراحی عمومی را گذرانده اند. جراحان کولون و رکتوم دارای گواهی بورد دوره های رزیدنتی  می باشند. آنها در درمان بیماریهای خوش خیم و بدخیم کولون، رکتوم و مقعد به خوبی تبحر دارند. و میتوانند معاینات غربالگری معمول را انجام دهند. و در صورت لزوم، شرایط را با جراحی درمان کنند.

توصیه میشه برای انجام معاینات مقعد و یا آزمایش های مربوطه حتما به جراح کولورکتال ماهر مراجعه کنید. در صورت عدم دسترسی به یک پزشک جراح حتما با یک متخصص جراحی عمومی در مورد بیماری خود مشورت کنید.

انواع جراحی آبسه مقعدی

انواع مختلفی از جراحی وجود دارد. که بسته به نوع و شدت آبسه ممکنه برای درمان آبسه مقعدی استفاده شود. رایج ترین انواع جراحی شامل برش و درناژ، فیستولوتومی و قرار دادن ستون است.

 • برش و درناژ یک روش کم تهاجمی تره، که شامل ایجاد یک برش کوچک در آبسه برای تخلیه چرک است. این روش معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود.
 • فیستولوتومی یک روش تهاجمی تر است. که شامل ایجاد یک برش بزرگتر برای تخلیه آبسه و برداشتن فیستول ها (تونل های غیر طبیعی) است که ممکنه ایجاد شده باشد. این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
 • قرار دادن ستون روشی است که: شامل قرار دادن یک قطعه کوچک از مواد، مانند یک کش لاستیکی یا بخیه، از طریق آبسه و فیستول است. تا آنها را باز نگه دارد و اجازه تخلیه را بدهد. این روش معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

پزشک تعیین می کند که کدام نوع جراحی برای نیازهای فردی شما بهترین روش معالجه  است. در بعضی از بیماران با استفاده از روش های درمان خانگی آبسه مقعدی در طب سنتی این عارضه برطرف می شود.

هزینه عمل جراحی آبسه مقعدی:

 

هزینه عمل جراحی ابسه مقعد معمولا بین 20تا 25 میلیون تومان است

 • در خوش بینانه ترین حالت و اگر  این عارضه در بیماران از نوع کمتر شایع و در زیر لایه های ابتدایی پوست مقعد باشد.
  میشه گفت به صورت بی حسی موضعی و در کلینیک ها قابل درمان و جراحی است. معمولا بین 7تا 10میلیون تومان هزینه دارد.
 • در آبسه های مقعدی بیشتر شایع که در 80% بیماران اتفاق میفتد.معمولا نیاز به بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی و اطاق عمل می باشد. که هزینه ای بین 15تا 25 میلیون تومان بستگی به نوع بیمارستان یا کلینیکی که بیمار در آن پذیرش می شود دارد.
 • دوران نقاهت بعد از عمل جراحی حداقل 30الی 45 روز است. که بیمار درد بسیار زیادی را تجربه می کند. و نیاز به پانسمان هر روزه زخم که بصورت سر باز هست دارید.

عوارض جراحی آبسه مقعدی

 

عوارض بعد از جراحی آبسه مقعد شامل درد،عفونت،و بی اختیاری است

مانند هر جراحی دیگری، عوارض مرتبط با جراحی آبسه مقعدی نیز وجود دارد. این عوارض شامل خونریزی، عفونت و آسیب به بافت های اطراف است. در موارد ی نیز ممکنه، عوارضی مانند بی اختیاری ،شقاق یا آسیب عصبی رخ دهد. احساس درد شدید و سوزش بعد از دفع از 3تا 4هفته بعد از جراحی  آبسه مقعد طبیعی است.

مهم است که قبل از تصمیم گیری برای انجام این عمل دردناک ، در مورد خطرات و مزایای جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

اسکرین شات زیر از یک مقاله تحقیقاتی  توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران  صورت گرفته است. که بر اساس یافته های میدانی  اکثر پزشکان و دانشجویان در مورد عوارض جراحی آبسه مقعدی انجام شده است.

البته اصل تحقیق در مورد عوارض جراحی فیستول مقعد بوده است. ولی با توجه به اینکه عارضه دردناک آبسه مقعدی در آینده تبدیل به فیستول مقعد می شود. عوارض بعد از جراحی این دو بیماری که ماهیتی شبیه به هم دارند تقریبا یکی است.

در این تحقیق  تعداد 50بیمار  زن و مرد  که مبتلا به فیستول و آبسه مقعد بودند. تحت عمل جراحی قرار گرفته و وارد مطالعه  و بررسی میدانی شدند. وضعیت تمامی بیماران پس از عمل جراحی بررسی و پیگیری شد.

 • از این 50نفر : تعداد 12 مورد عود مجدد داشتند
 • 32 مورد عوارض شامل آبسه و عفونت داشتند
 • 14 مورد بی اختیاری گاز وجود داشت.
 • علت اصلی عوارض جراحی آبسه مقعدی زمان طولانی پس از جراحی عنوان شده است.
 • این عوارض های بعد از جراحی در جنسیت مونث بیشتر مشهود بود.

حالا که تا اینجای مطلب و خوندی شاید برایتان جالب باشه که علت آبسه مقعدی چیست؟

ترشحات بعد از جراحی آبسه مقعدی

بعد از جراحی آبسه ممکنه بین 3تا 6هفته از محل آبسه ترشحات زردرنگ یا به رنگ شیری و چرک مانند بیرون بزند. که در این صورت با تشخیص پزشک معالج برای شما مسکن و آنتی بیوتیک تجویزی می شود.

همچنین طبق  توصیه های پرستار بخش و آموزش های ایشان، شما باید روزانه 2 نوبت پانسمان محل جراحی که زخم شده است را خودتان تعویض کنید. و روزانه از پانمسان  نو و  استریل شده استفاده کنید. این ترشحات به مرور زمان از بین رفته و جای زخم جراح ترمیم می شود. و  بعد از آن شما میتوانید به کارهای روزمره پرداخته و راحت تر بنشینید.

جراحی با لیزر آبسه مقعدی چگونه است؟

 

قبل و بعد از عمل جراحی عفونت مقعد از داروهای قوی برای مهار و کنترل درد و عفونت استفاده میشود

 

جراحی با لیزر آبسه مقعدی به عنوان یک روش جراحی تسکین دهنده درمان آبسه مقعدی استفاده می‌شود. در این روش، یک لیزر نوری قدرتمند برای برش و تصحیح آبسه مقعد استفاده میشود. این فرآیند باعث کاهش التهاب و کاهش احتمال عفونت در محل جراحی میشود.

در این روش،از بی حس کننده های قوی موضعی برای بیمار استفاده می شود . سپس، پزشک با استفاده از یک لیزر کوچک، برش هایی را در ناحیه آبسه مقعدی ایجاد می‌کند. این برش ها باعث جدا شدن بافت های آسیب دیده و برداشتن آنها می‌شود.

با استفاده از جراحی با لیزر، علائم آبسه مقعدی مانند درد، خونریزی و احساس سوزش درمان می‌شوند. و زمان بازگشت به فعالیت های روزانه کمتر از روش های جراحی سنتی است. همچنین، این روش باعث کاهش عوارض بعد از جراحی، افزایش سرعت بهبودی بیمار و کاهش نیاز به درمان دراز مدت میشود.

البته این متد درمانی در مورد آبسه های سطحی  که در اطراف مقعد ظاهر می شوند کاربرد دارد. و در مورد آبسه های عمیق تر که عفونت و چرک به عمق قسمت های اطراف مقعد نفوذ کرده باشد. باید عمل جراحی با بیهوشی بیمار و در اطاق عمل بیمارستانها یا کلنیک ها انجام شود.

اگر شما به جراحی با لیزر آبسه مقعدی نیاز دارید، بهتر است با یک جراح عمومی یا متخصص  گوارشی مشورت کنید و درباره مزایا و معایب این روش صحبت کنید. از طرفی لازمه بدانید که علائم و نشانه های آبسه مقعدی چیست؟

مراقبت و دوره نقاهت بعد از جراحی آبسه مقعد

 

پانسمان محل زخم و استفاده از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک و خوردن فیبر کافی از مراقبت های بعد از عمل جراحی عفونت مقعد می باشد

پس از جراحی، باید به مراقبت‌ های بعد  از عمل توجه شود تا بهبودی سریع‌ تر صورت گیرد. این مراقبت‌ ها شامل تمیز کردن منظم ناحیه زخم، استفاده از مسکن های ضد درد و ضد التهاب و رعایت بهداشت فردی است. همچنین ممکن است پزشک آنتی‌ بیوتیک تجویز کند تا عفونت را کنترل کند.

همچنین به عنوان مراقبت بعد از جراحی آبسه مقعد:

 • به مدت 2ماه از خوردن غذاهای حاوی ادویه و فست و فودی و پرچرب و شیرین که باعث یبوست می شود خود داری کنید. روزانه به اندازه کافی مایعات و آب میوه طبیعی بنوشید. و  حداقل نیم ساعت پیاده روی داشته باشید.
 • در طی روز به صورت مرتب دوش آب ولرم مایل به سرد گرفته ، و پانسمان زخم را تعویض کنید. از نشستن های طولانی پرهیز کنید. خواب کافی و استراحت داشته باشید و هیچگاه برای بهبودی زخم آبسه از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید.
 • داروها و قرص های مخدر برای تسکین درد بعد از جراحی استفاده نکنید چون باعث  بالا رفتن حرارت روده ها و یبوست میشود. و با این کار موقع دفع درد و سوزش زیادی باید تجربه کنید.
 • از یک پماد گیاهی و خارجی به عنوان پماد آبسه مقعد همیشه استفاده کنید و در خانه داشته باشید.

آیا جراحی آبسه مقعدی برای بیمارانی که دارای دیابت هستند، مناسب است؟

بیماران دیابتی ممکنه در مقابل عفونت‌ ها و جراحی‌ های مختلف با خطرات بیشتری مواجه شوند. به ویژه اگر کنترل بیماری آنها به خوبی انجام نشود. در صورتی که دیابت بیمار کنترل نشود و سطح قند خون بالا باشد. جراحی آبسه مقعد ممکنه با خطرات بیشتری همراه باشد.

با این حال، اگر دیابت بیمار کنترل شده باشد. جراحی آبسه مقعد میتواند برای بیماران دیابتی نیز مناسب باشد. در این موارد، پزشک باید به دقت وضعیت بیمار را بررسی کند. و با توجه به سطح کنترل دیابت، ریسک عفونت و خطرات دیگری که ممکنه در جراحی به وجود آیند، تصمیم گیری کند.

همچنین، برای بیماران دیابتی، مراقبت و پیشگیری از عفونت‌ ها پس از جراحی بسیار مهم است. بیمار باید پس از جراحی دقیقاً به دستورات پزشک گوش کنه، و از خود کاملا مراقبت کند. همچنین، برای کنترل دیابت، باید رژیم غذایی مناسب و داروهای مصرفی را منظم مصرف کرد.

بنابراین، جراحی آبسه مقعدی میتواند برای بیماران دیابتی مناسب باشد. اما باید با توجه به وضعیت بیمار، پزشک معالج و بیمار با هم همکاری کرده و مراقبت‌ های لازم پس از جراحی را به دقت انجام دهند.

آیا جراحی آبسه مقعد برای همه بیماران مناسب است؟

جراحی آبسه مقعدی ممکنه در برخی موارد مناسب نباشد. و باید با توجه به شرایط هر بیمار، تصمیم گیری شود. برای مثال، در بیمارانی که دارای بیماری‌ های قلبی و ریوی هستند. و برای آنها جراحی ریسک بالایی دارد، ممکنه جراحی آبسه مقعدی مناسب نباشد. همچنین، در مورد بیمارانی که دارای مشکلات خونریزی هستند، جراحی ممکنه، با خطرات بیشتری همراه باشد.

به علاوه، در برخی موارد، بیماری‌ های دیگری مانند بیماری التهابی روده، سرطان مقعد و غیره می‌ تواند با علائم مشابه آبسه مقعدی همراه باشد. در این صورت، قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی آبسه مقعدی، باید تشخیص دقیق بیماری برای بیمار بررسی شود.

با این حال، در بیشتر موارد، جراحی آبسه مقعدی میتواند بهترین راه حل باشد. مخصوصا در صورتی که بیمار دچار علائم شدیدی مانند درد شدید، خونریزی، و تورم در ناحیه مقعد باشد و درمان‌ های دیگر به آنها کمک نکند، جراحی میتواند راه حلی موثر باشد.

در هر صورت، تصمیم نهایی در مورد جراحی آبسه مقعد باید با مشورت  پزشک بگیرید. پزشک میتواند به بیمار توضیح دهد که آیا جراحی مناسب است و چه روشی برای جراحی بهترین است. قبل از اقدام برای جراحی از طریق برگه مشاوره رایگان با کارشناسان سایت در تماس باشید.

همچنین، باید به عوارضی که پس از جراحی ممکن است رخ دهند، توجه داشته باشید و به دقت همه راههای درمانی را بررسی کنید. به طور کلی، جراحی آبسه مقعدی میتواند بهبود کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد، اما همچنین باید به عوارض آن توجه داشته باشید و با پزشک خود در مورد پیشگیری و مدیریت عوارض مختلف صحبت کنید.

6 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • علیمی از دزفول
  1402-03-07 15:36

  با سلام وقت شما بخیر.من حدود 2سال قبل برای مدت کوتاهی سوزش در ناحیه مقعد داشتم که خوب شد بعد از 1سال تقریبا از این موضوع یک
  توده کوچک از کنار مقعد زیر پوستی احساس کردم که نه دردی داشت و نه سوزش که بعد از چند هفته کمی بزرگتر شد که به پزشک مراجعه کردم بعد از انجام سنو گرافی مشخص شد ابسه مقعدی هست و تبدیل به فیستول شده که با لیزر عمل کردم.الان بعد از حدود 5ماه از این عمل احساس میکنم دوباره کانال فیستول و اون توده البته کوچک تشکیل شده و مقداری سوزش هم در ناحیه مقعد دارم.خواستم ببینم من الان میتونم برای رفع موارد ی که ذکر کردم از محصولات شما استفاده کنم.ممنوم میشم راهنماییم کنید.با تشکر/

 • گرامی از تهران
  1402-03-11 09:40

  سلام و دعای خیر من یک بار جراحی و یک بار کلونوسکپی انجام شده و حین کلونسکپی گفتن ضایعه برداشته شده که کلن عصبی روده دارید.
  الان باد روده زیاد دارم و قبل از مدفوع که همراه با آن ترشحات عفونی و چرکی خونی بیرون زده میشود.

 • مهتاب
  1402-03-17 16:18

  چرا انقدر مردم را از جراحی می ترسونید. من از این که دیر جراحی کردم خیلی ناراحتم. اگر زودتر جراحی می کردم الان این وضعیتم نبود. تمام جوونیم هم این درد و رنج را تحمل نمی کردم. یه بار پیش یه جراح درست حسابی رفتم با لیزر جراحی کردم راحت شدم مال من فیستول هم شده بود

 • رحمان میرزایی
  1402-05-25 16:54

  سلام خدا قوت دو هفته پیش دفعم با مشکل خارج می شد و خیلی نازک شده بود که نشیمنگاهم درد شدید گرفت به نت سر زدم فهمیدم آبسه مقعدی دارم ،پزشک گفت جراحی یا دارو که منم ترجیح دادم اول دارو مصرف کنم برام ملین و ژلوفن 400نوشت دارم استفاده میکنم ولی واقعا خیلی دردناکه آیا در کنارش داروهای شما رو هم استفاده کنم زودتر به نتیجه میرسم

 • نکیسا
  1402-08-24 18:54

  با سلام بهار ۹۹ابسه مقعدی داشتم که با لیزر عمل شدم ولی یک ماه پیش باز محل ابسه قبلی دردناک شد که اینبار بصورت عمل باز جراحی شدم ولی بهد از این مدت هنوز هم جای عمل لیزری سه سال قبلم سفت هست وموقع نشستن تیر می‌کشد وگاهی درد در باسن یا حتی به پاوکمرم می‌زند ودر نشستن راحت نیستم

 • حسن اسعدی
  1402-10-27 10:01

  چرا فیلم جراحی آبسه بروش لیزر را برکذاری نکردید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سایر مقالات آبسه مقعدی