علت درد مقعدی یا تیر کشیدن مقعدی چیست بررسی علت درد مقعد در زنان

 1. مرسی درمان
 2. علائم بواسیر و شقاق
 3. علت درد مقعدی یا تیر کشیدن مقعدی چیست بررسی علت درد مقعد در زنان
علت درد مقعدی یا علت تیر کشیدن مقعدی چیست درد مقعدی نشانه چیست

⚡علت درد مقعدی یا تیر کشیدن مقعد می تواند از سرطان مقعد، شقاق یا هموروئید باشد. همچنین آبسه و فیستول مقعدی که حالت دردناکی دارند میتوانند علت درد مقعدی باشد. در برخی از بیماران خارش مقعد بعلت یبوست و یا تنگی مقعد (تنگی که بر اثر زخم، التهاب شدید و یا سرطان ایجاد می شود) می تواند علت تیر کشیدن یا درد مقعد باشد. رابطه مقعدی و بیماری کرون هم میتواند دلیل درد مقعد باشد.

علائم بواسیر و شقاق

امروزه اکثر مراجعه کننده گان به سایت علمی تحقیقاتی مرسی درمان از وجود درد مقعد بعد از مدفوع گزارش میدهند. ما در این بخش می خواهیم بدانیم که علت درد مقعدی چیست یا به عبارتی علت تیر کشیدن مقعدی چیست ؟ همچنین به بررسی علت درد مقعد در زنان ، مردان و کودکان می پردازیم.

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم که درد مقعدی نشانه چیست ؟

در واقع علائمی از بیماری ها  زیر است

 • هموروئید داخلی که با جوش های سر سفید دردناک داخل کانال رکتوم ظاهر می شود
 • زخم شقاق مقعد
 • آبسه نشیمنگاه

به دلیل اینکه ناحیه راست روده و کانال مقعد در انسان، از سلولهای عصبی زیادی پوشیده شده است. هر تحریکی در این منطقه میتواند. منجر به ناراحتی های خفیف تا دردهای شدید و طاقت فرسا شود. اگر شما دارای درد مقعد بعد از مدفوع هستید. یا درد ضربان دارد مقعد احساس میکنید. ممکنه این احساسات دردناک به دلایل مختلفی در بدن شما ایجاد شود. هر چند اکثر بیماران میخواهند بدانند که علت تیر کشیدن مقعد چه می باشد.

ما معتقدیم که اگر به علت و منشاء هر بیماری، پی ببریم. درمان و پیشگیری از آن برای مردم کاری راحت و عملی کم هزینه خواهد بود. پیشگیری از درد زمانی ممکن است، که ما به درستی و از طریق منابع موثق علمی دلیل و منشاء بیماری های جسمی را در خود به درستی کشف کنیم.

تشخیص علت درد مقعدی:

برای تشخیص دلیل درد گرفتن نشیمنگاه با کارشناس سایت مرسی درمان یا پزشک مشورت کنید

در بیشتر بیماران و در اکثر اوقات دلایل درد مخرج خوش خیم است. حتی اگر این ناراحتی در شما با خون ریزی جزئی همراه باشد. با این حال اگر درد مقعد  در شما بیشتر از 3روز طول کشید. حتما با کارشناسان سایت مرسی درمان، تماس بگیرید.

و یا اینکه این موضوع را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید. اگر برای شما امکان دارد به پزشک یا مشاور خود جهت تشخیص علت درد مقعدی  به صورت حضوری مراجعه کنید.

زیرا  تشخیص دقیق و صحیح، از ضروریات مقابله و پیشگیری از درد مقعدی است. راه دیگر شناسایی علت درد مقعدی مطالعه فاکتورهای تاثیر گذار  این بخش از مقالات سایت است. که در صورت تطبیق دادن آن با وضعیت خودتان می توانید به نتیجه معقول و منطقی برای علت و منشاء درد و در نهایت به درمان درد مقعد برسید.

مهم ترین علت درد مقعدی

عفونت و آبسه مقعدی و شقاق و هموروئید از دلایل درد گرفتن مخرج بیماران است

مهم ترین فاکتورهای  دلیل تیر کشیدن مقعد هنگام اجابت مزاج یا بعد از دفع مدفوع، ممکنه یکی از عوامل تاثیر گذار زیر باشد.

آبسه مقعدی :مهم ترین علت درد شدید در مقعد است. غدد کوچکی در داخل نشیمنگاه شما وجود دارند، که به دفع مدفوع کمک می کنند. زمانی که این غده های کوچک داخل مخرج عفونی می شوند. باعث تجمع چرک در مخرج می شود. که احساسات بسیار دردناکی هنگام دفع مدفوع یا موقع نشستن به بیمار دست میدهد. این شرایط می تواند ناشی از بیماری التهابی روده باشد.

شقاق مقعد یا فیشر :یکی دیگر از علت درد و سوزش مقعد هنگام اجابت مزاج و یا بعد از دفع می باشد.

شقاق یک زخم خطی بیضی شکل است. که به علت عبور مدفوع سفت یا اسهال طولانی مدت، در بیماران ایجاد می شود. شقاق علت درد مقعدی در حین اجابت مزاج است. و یا خارش مقعد و سوزش مقعد  همراه با خون قرمز روشن توسط بیمار تجربه می شود.

بواسیر یا هموروئید.  میخواهید بدانید که بواسیر چیست ؟  بواسیر توده ای است که بر سر رگ های مقعد بعلت یبوست شدید رخ میدهد. در این حالت در اثر فشار وارد شدن به رگهای کانال رکتوم، و گشاد و متورم شدن این رگها حالت دردناک و ناخوشایندی به مریض دست میدهد.

یکی از دلیل تیر کشیدن مقعد در افراد هموروئید می باشد. این نوع درد به درد ضربان دار مقعدی مشهور است. که بیمار تجربه دردناکی و آزار دهنده ای را پشت سر میگذارد.

علت تیر کشیدن مقعدی چیست سایر شرایط مرتبط

اگر شما دارای یکی از حالات ناخوشایند زیر هستید. در واقع این شرایط می تواند علت درد مقعدی در شما باشد.

تنسموس رکتوم : یا زرورپیچ احساس تمایل مداوم و مکرر به دفع مدفوع است. در این حالت فرد بعد از اینکه عمل اجابت مزاج و تخلیه کامل روده ها را انجام میدهد. و از توالت بیرون می آید در کمتر از چند دقیقه مجددا احساس دفع بهش دست میده. مراجعه برای دفع مجدد همراه با درد و تیر کشیدن مقعد است. که با زور زدن و تلاش بیش از اندازه برای دفع مدفوع همراه است.

اسپاسم عضلانی :علت درد مقعدی می تواند در نتیجه اسپاسم عضلانی در ناحیه لگن بیماران باشد. این حالت با درد شدیدی همراه است. و معمولا با داروهای شل کننده گرفتگی عضلات و کمپرس گرم بعد از چند ساعت یا یکی دو روز از بین میرود.

پرولاپس مقعد یا افتادگی راست روده هم میتواند علت تیر کشیدن در ناحیه مقعد باشد. این بیماری معمولا در اثر جابجایی اشیاء سنگین یا وزنه های بزرگ ایجاد می شود. خانم ها در بعضی موارد در اثر زایمان طبیعی دچار پرولاپس مقعد میشوند. که می تواند علت درد مقعدی باشد.

اسپاسم مقعدی یا پروکتالژیا فوگاکس

اصطلاح پروکتالژیا فوگاکس Proctalgia fugax  نتیجه اسپاسم یا گرفتگی ناگهانی عضلات مقعد است. که دلیل شناخته شده ای ندارد. اما بسیار دردناک است. این عارضه یک سندروم  خوش خیم است. که در اطراف باسن یا داخل کانال مخرج ایجاد میشود. بعضی از بیماران اظهار میدارند که  شب هنگام و موقع خواب دچار این نوع اسپاسم مقعدی میشوند. و درد آن به حدی شدید است که آنها را از خواب برای ساعتی بیدار میکند. و بعد از ساعاتی خود به خود برطرف می شود.

علت درد مقعد در زنان چیست ؟

سکس مقعد شقاق مقعد و پارگی مقعد از دلایل درد کشیدن نشیمنگاه در زنان است

با مطالعه دقیق این بخش به شما آموزش میدهیم که درد مقعدی در زنان نشانه چیست ؟

آسیب یا ضربه که معمولا در اثر رابطه مقعد  یا فرو کردن اشیاء خارجی بوجود می آید

پارگی مقعد

معمولا در زنانی صورت میگیرد که به طور طبیعی یا سزارین زایمان کرده اند. که این شرایط از علت درد مقعد در زنان می باشد. هنگام راه رفتن و نشستن یا حتی دفع مدفوع با احساسات دردناک مخرج همراه است.

یبوست مزمن و یا اسهال طولانی مدت

هم می تواند علت درد سوراخ باسن باشد .یکی از دلیل درد مقعد در بارداری یبوست های دوران بارداری در زنان است.

عفونت مقعد و ناحیه نشیمنگاه

علل درد مقعد در زنان می  تواند باشد. که در این شرایط با تشخیص کارشناس بهداشت یا متخصص زنان و زایمان از داروهای آنتی بیوتیک یا مسکن های غیر استروئیدی جهت کنترل و مهار درد مقعد در زنان  استفاده میشود.

علت درد مقعد در کودکان

یبوست مزمن و شقاق علت اصلی درد باسن در کودک است

در این بخش در مورد کودکانی 5تا 12سال صحبت میشود. کودکانی که بدون کمک والدین قادر به اجابت مزاج هستند.

یبوست مزمن، ترس و یا عدم آگاهی از مطرح کردن این موضوع با والدین می تواند، علت درد مقعدی در کودکان باشد. که در این شرایط کودک با فشارهای درون شکمی یا زور زدن های زیاد برای دفع خود کمک میگیرد.

در چنین شرایط در برخی مواقع با خونریزی و درد شدید همراه است. بعضی از کودکان از انگشت دست برای تخلیه مدفوع استفاده میکنند. که باعث آسیب رساندن به بافت های کانال رکتوم می شود. که شرایط فوق علت درد رکتوم در کودکان می باشد.

البته  بیشترین علت خون ریزی مقعدی بدون درد در کودکان از یبوست است. که کودک از اشیاء خارجی مانند انگشت دست برای دفع مدفوع کمک می گیرد. میخواهید بدانید سایر علت خون ریزی مقعدی در افراد چیست ؟ مقاله مرتبط را بخوانید

سایر شرایطی که دلیل تیر کشیدن مقعد می باشد

اگر یکی از شرایط زیر در شما ایجاد شود به مرور زمان می تواند علت درد مقعد هنگام نشستن یا به عبارتی دلیل درد گرفتن مقعد هنگام اجابت مزاج باشد.

 • سرطان مقعد یا تومور خوش خیم
 • بیماری کرون
 • نهفتگی مدفوع
 • سندورم روده تحریک پذیر
 • التهاب راست روده (پروکتیت)
 • خارش و سوزش مقعد
 • کولیت زخمی
 • فیستول مقعدی
 • زخم داخلی مقعد در اثر رابطه جنسی پرخاشگرانه یا حسب عادت

حتما بخوانید پماد برای درمان سوزش مقعد

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد؟

در مورد بیماری های نشیمن گاه به پزشک مراجعه کنید

اگر علایم درد مقعد یا به عبارتی علائم اسپاسم مقعدی در شما در عرض چند روز از بین نرفت. برای تشخیص دقیق نوع و علت درد مقعدی با پزشک خود مشورت کنید. این علایم درد مقعد می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • خون ریزی شدید در ناحیه رکتوم
 • احساس درد شدید همراه با درجه تب بالا

اگر علائم درد مقعدی در شما کم و زیاد می شود. یعنی اینکه برای مدتی درد مخرج فروکش کرده ومجددا عود می کند. از طریق برگه مشاوره رایگان در اینجا می توانید همین الان با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مرسی درمان به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

کارشناسان سایت در کمترین زمان ممکن پاسخگوی علت درد مقعدی در بیماران خود هستند. و با ارائه روش های کاربردی درمان خانگی درد مقعدی، راهکار مداوی مناسبی در دسترس شما قرار میدهند.

در مراجعه به پزشک سوالی که باید بپرسید این است که تیر کشیدن مقعد نشانه چیست؟ یا از وی بخواهید که درد مقعد نشانه چیست ؟

ممکنه علت مهمی نداشته باشد و صرفا یک اسپاسم عضلانی لگن باشد. شاید هم علت درد مقعد از آبسه باشد که خیلی نگران کننده است.

درد مقعدی نشانه چیست؟ جمع بندی مطالب

علت درد و سوزش مقعدی که معمولا با تیر کشیدن ناحیه مخرج بیماران همراه است. یا به درد ضربان دار یا نبض دار مقعدی معروف است. معمولا در اثر شرایط دردناکی مانند بواسیر داخلی بوجود می آید.

در این نوع هموروئید که با درد شدید مقعدی همراه است. به صورت جوش های سرسفید در داخل کانال مخرج ایجاد می شود. که دلیل تیر کشیدن مقعد است و به  درد ضربان دار مقعد معروف است.

زخم شقاق هم با درد و سوزش بعد از اجابت مزاج همراه است. یعنی علت درد دهانه مقعد از فیشر یا زخم شقاق است. علت درد انتهای مقعد میتواند از آبسه  یا فیستول نشیمنگاه هم باشد. آبسه مقعدی یکی از دردناک ترین شرایط احساسی برای بیماران بوجود می آورد.

در برخی شرایط علت درد و سوزش مقعد ناشی از تغییر عادات غذایی مانند غذاهای پرادویه یا با چاشنی های تند است.

آندسته از بیمارانی که عمل جراحی لیزر بواسیر یا شقاق انجام داده اند. بعد از گذشت مدتی از انجام جراحی بعلت آسیب دیدن عضلات ناحیه مقعد و یا تضعیف بیش از حد پوشش سلولی نشیمنگاه، می تواند علت خارش و درد مقعد در آنها باشد.

مقالات مرتبط و مشابه