چه غذاهایی برای بواسیر ضرر دارد؟

چه غذاهایی برای بواسیر ضرر دارد ،برای بواسیر چی نخوریم

غذاهای حاوی ادویه جات تند و ادویه های کاری و چاشنی های غذاهای خانگی و رستورانی، برای بواسیر ضرر دارد. همچنین لبنیات پرچرب و غذاهای فرآوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس تغذیه نامناسب برای بیماران هموروئید است. انواع ترشی، خیار شور و گوشت قرمز برای بواسیر در بیماران ضرر دارد.

مطالب این سایت جهت بالابردن اطلاعات عمومی بیماران می باشد. و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک دانست

بیشتر مراجعه کننده گان به سایت علمی تحقیقاتی مرسی درمان در چند سوال مشترک هستند. که مهم ترین آنها چه غذاهایی برای بواسیر ضرر دارد.  یا برای خلاصی از درد بواسیر چی نخوریم بود. با پاسخ درست و منطقی به این سوالات، میخواهیم شما را از این بیماری رنج آور  نجات دهیم.

اگر به رگ های وریدی که در مجرای مقعد قرار دارند. بر اثر فشار مدفوع سفت، زایمان و یا کم تحرکی فشار وارد شود. این رگ ها ملتهب و گشاد شده، در نتیجه در افراد با سنین مختلف ایجاد بواسیر میکند.

در این بخش تمرکز بر این نیست که چه کار کنیم تا به هموروئید مبتلا نشویم. بلکه در واقع  هدف از نگارش این مقاله اینه که، اگر فردی به یکی از انواع هموروئید مبتلا شده است. زندگی روزمره خود را چگونه باید اداره کنه، تا درد کمتری تحمل کند.

اگر شما در حال حاضر مبتلا به بواسیر هستید. باید بدانید که دسته ای از مواد غذایی هستند. که با مصرف آنها درد بواسیر و ناحیه مقعد تا چندین برابر شدت پیدا میکند.  و این موضوع بیمار را در وضعیت بسیار دردناکی قرار میدهد.

اینکه علت بواسیر در زنان و مردان چه چیزی است. در مقاله ای جداگانه و به طور مفصل به آن پرداخته ایم. مرسی درمان جهت رفاه حال بیماران و جلوگیری از سردرگمی آنها، اقدام به طراحی الگوی غذایی ویژه بیماران هموروئیدی کرده است. که همراه با بسته های درمانی رینای سبز و یا پک های درمانی برای بیماران  خود ارسال میکنیم.

در جدول زیر از مصرف مواد غذایی پرخطر و پر ضرر برای باباسیل  اکیدا امتناع کنید.

درمان باباسیل با قویترین پماد آنتی هموروئید

چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد ؟

 

بیماران هموروئیدی از خوردن غذاهای تند و فست فودی امتناع کنید

چه غذاهایی برای هموروئید ضرر دارد
ادویه جات، فلفل سیاه و قرمز⭐ پرتقال، کیوی، گوجه
گل پر، گوشت قرمز انار، بادمجان❌
لبنیات پرچرب ❎ پنیرهای صنعتی
ماکارانی، اسپاگتی کله پاچه، دل و جگر💛
برنج سفید تن و کنسرو
انواع ترشی و خیار شور شربت های صنعتی
غذاهای فست فودی کشمش سبز
غذاهای فرآوری شده ⚡ سیگار و مخدرها

اگر بواسیر در شما از نوع درجه یک و دو است معمولا به صورت جوش (زائده ) سر سفید در داخل کانال مقعد ایجاد می شود. که به جوش داخل مقعدی معروف است.

حتما بخوانید: قیمت پماد آنتی هموروئید

متاسفانه این نوع از هموروئید خیلی دردناک است. و با خوردن مواد غذایی مضر  که باعث ایجاد حساسیت یا واکنش این بیماری شود. بعد از اجابت مزاج و طی شبانه روز با احساسات ناخوشایند، درد، سوزش و خارش شدید مواجه می شوید.

مثلا از مصرف مواد غذایی که با انواع چاشنی ها و یا ادویه جات خوشمزه می شوند اکیدا خودداری کنید.

غذاهای فرآوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس، مواد غذایی فست فودی و یا سیب زمینی و مرغ سوخاری برای هموروئید شما شدیدا مضر است.

از تناول لبنیات پرچرب، و یا برنج سفید و ماکارونی  در طول دوران نقاهت بیماری امتناع کنید. از مصرف انواع ترشی ها و یا خیار شورهای صنعتی و خوشمزه همراه وعده های غذایی خود پرهیز کنید.

درمان خانگی بواسیر در زنان باردار فرایند سختی دارد. زیرا خانم ها در طول بارداری دچار ویار و هر چی خواری شده و این ویار اگر روی خوردن ترشی و خیار شور قفل شود. کار درمانگر با مشکل مواجه می شود. و دوره معالجه بواسیر طولانی تر می گردد.

میوه های مانند پرتقال و کیوی و گوجه در بعضی از افراد ایجاد التهاب و کهیر پوستی میکند. لذا از تناول این میوه ها در دوران نقاهت خود به شدت پرهیز کنید.

درمان باباسیل با قویترین پماد آنتی هموروئید

آیا گوجه فرنگی برای بواسیر ضرر دارد

 

گوجه فرنگی برای بواسیر ضرر دارد

در بعضی از بیماران خوردن گوجه فرنگی  حساسیت ایجاد میکند. و احساس خارش و کهیر به این افراد دست میدهد. و باعث التهاب ناحیه مقعدی شده و در نتیجه درد بواسیر را شدید میکند. اگر شما یک بیمار مبتلا به هموروئید هستید. باید یاد بگیرید که درمان خانگی بواسیر چیست؟ گوجه فرنگی و بادمجان از آندسته غذاهای است که برای بواسیر ضرر دارد.

از مصرف گوجه فرنگی، پرتقال، کیوی و انار که برای بواسیر ضرر دارد خودداری کنید.

حتما بخوانید : آیا  شیره تریاک برای بواسیر کاربرد درمانی دارد؟

سیگار برای بواسیر ضرر دارد

 

سیگار برای بواسیر ضرر دارد

استعمال دخانیات مانند سیگار، قلیان و مصرف هر گونه ماده مخدر مانند تریاک یا شیره باعث افزایش غلظت خون می شود.  خون غلیظ سودایی عامل و دلیل اصلی ابتلا افراد به بواسیر است. برای  پاک شدن خون غلیظ سودایی و کاهش شدت درد  و تحریک هموروئید از استعمال دخانیات خودداری کنید.

بله سیگار برای بواسیر ضرر دارد. میخواهید بدانید که برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا چه توصیه ای شده است؟

آیا گردو برای بواسیر ضرر دارد

گردو طبع گرم دارد. و مصرف آن در افراد سودایی هیچ گونه ضرری ندارد. اما مصرف زیاد آن در ماههای آخر تابستان ایجاد کهیر و حساسیت میکند. مصرف زیاد گردو در بعضی مواقع باعث ایجاد تبخال در دهان افرادی میشود.

اما به طور کلی  مصرف گردو برای بیماران هموروئید  ضرری ندارد. برای کنترل درد و التهاب مقعد هم حکیم نیست. یه سری مواد غذایی هستند که برای درمان هموروئید مناسب هستند ما در نوشته ای جداگانه لیست غذاهای مناسب برای درمان هموروئید گرد آوری کردیم.

آیا خرما برای بواسیر ضرر دارد

خرما فیبر بالایی دارد. دارای طبع گرم است. تناول آن باعث رفع التهاب و رفع یبوست می شود. برای بیماران هموروئیدی هیچ ضرری ندارد. کلا مواد غذایی حساسیت زا که باعث التهاب معده و روده می شوند. باعث خارش نشیمنگاه شده که برای مداوای این وضعیت از روش های کاربردی درمان خارش مقعدی خانگی استفاده کنید.

عدس برای بواسیر ضرر دارد ؟

عدس یکی از انواع حبوبات فیبر دار است. که مصرف آن در وعده های صبحگاهی خاصیت زیادی دارد. مصرف یک کاسه عدسی همراه روغن زیتون هفته ای دوبار هیچ ضرری برای بیماران بواسیری ندارد.

اگر مزاج شما سرد است و با مصرف عدسی دچار اختلالات گوارشی می شوید. بعد از تغذیه با عدسی از مصلحات آن مانند دو عدد خرما نیم ساعت بعد از غذا یا چای نبات و دارچین استفاده کنید.

البته در یکی از نسخه های طب سنتی برای درمان زائده گوشتی بیرون زدگی مقعد و رفع التهاب نشیمنگاه از پودر عدس و گل نار و سماق استفاده می کنند. این مخلوط درمان گر به پودر آب زن معروف است.

آیا خوردن انار برای بواسیر مضر است؟

مصرف آب انار برای پاکسازی خون غلیظ سودایی بسیار مفید است. علمای طب سنتی بعد از انجام حجامت در فصل بهار، توصیه به مصرف آب انار می کنند.

اما تناول تفاله های انار یعنی دانه های انار باعث ایجاد یبوست در اکثر افراد میشود. بنابر این مصرف زیاد، دانه های انار سبب ایجاد خارش در بیماران میشود. و برای بواسیر مضر است.

زردچوبه برای بواسیر مضر است ؟

زردچوبه یکی از ادویه های پرخاصیت است که خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی بالایی دارد. استفاده از زردچوبه در هنگام طبخ غذا برای بیماران هموروئیدی هیچ گونه ضرری ندارد. غذاهایی که در این مقاله لیست کردیم بیماران مبتلا به هموروئید نباید بخورند. تا از سوزش و التهاب مقعد در امان باشند. از طرفی یک سری مواد غذایی هم وجود دارند که دشمن بواسیر محسوب می شوند. ما این مواد غذایی را در مقاله ای جداگانه لیست کردیم.

یعنی با مصرف این مواد غذایی که حاوی فیبر هستند، از پیشرفت و گسترش هموروئید جلوگیری می شود. علی الخصوص در مورد آندسته از بیمارانی که به شقاق مقعدی مبتلا شده اند؛ با مصرف این مواد غذایی حاوی فیبر، باعث نرم شدن روده و حجیم شدن مدفوع می شود.

درمان باباسیل با قویترین پماد آنتی هموروئید

ورزش مناسب برای درمان بواسیر

 

ورزش مناسب و مفید برای بیماران بواسیر پیاده روی و کوه نوردی است

ورزش های سنگین مانند وزنه برداری، و ورزش های سنگین رزمی برای افراد در طول دوران ابتلا به بیماری هموروئید ضرر دارد.

در عوض بیماران باید ورزش های مانند پیاده روی، طناب ، شنا،  استخر و کوهنوردی انجام بدهند. انجام حرکات یوگا و نرمش های هوازی برای بواسیر مفید است.

الگوی غذایی ویژه بیماران هموروئید

 

الگوی غذای مرسی درمان برای درمان بیماری هموروئید

آگاهی از علت و منشاء بیماری ها مهم ترین گام برای درمان موفقیت آمیز و مطلوب است. این به آن معنی نیست، که بیماران با دست یافتن به اطلاعات نصفه و نیمه خودسرانه و در منزل اقدام به خود درمانی کنند. شاید در این راه و با عملی کردن بعضی از روش ها به خودشان آسیب بزنند.

بهتر است در طول دوران نقاهت بیماری خود طی مدت 21 روز از انجام درمانهای خودسرانه در منزل اکیدا خودداری کنید. و به توصیه ها و دستورات بهداشتی ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود کاملا گوش دهید. تا سریعتر و بهتر به نتیجه درمانی مطلوب برسید. شاید بدانید که چه غذایی برای بواسیر ضرر دارد اما این اطلاعات ممکنه شما را به نتیجه درمانی مناسبی نرساند.

بر همین اساس تیم علمی تحقیقاتی مرسی درمان با کمک کارشناسان متخصص تغذیه، اقدام به طراحی الگوی غذایی ویژه بیماران بواسیری نموده است. حسن این رژیم غذایی اینه که، طی یک برنامه منظم غذایی یک الگوی همیشگی و ساده به صورت همیشگی در دسترس بیمار قرار دارد. و بیمار از ابهام و چه کنم و چه نخورم در می آید و بهتر به نتیجه درمانی خود می رسد.

14 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • خانم گل
  1402-02-16 06:20

  من یه بار همو روئید یا همون بیزون زدگی یه زائده مقعدی رو با لیزر زیبایی از بین بردم ک فقط از روی پوست برداشته شد
  دوسال بعد دوباره درومد و عمل کردم و برداشتم الان بعداز ۱۰ ماه دوباره برگشته و درد ‌‌خونریزی و سوزش دارم نمیدونم دوباره عمل کنم یا این ‌پماده ک نمیدونم چیه رو استفاده کنم 😕

 • مرسی درمان
  1402-02-16 06:36

  در پاسخ به خانم گل:
  موضوع مقاله غذاهایی است که برای بیماران مبتلا به هموروئید مضر هستند. در مقالات مرتبط با موضوع بیماری خودتان کامنت درج کنید اینجا جاش نیست

 • خدیجه هستم
  1402-02-22 16:45

  سالهاست که قسمت بالای مقعد نزدیک واژن بیرون زده، اما برای اولین باره که از ۳ روز گذشته دردناک شده، نمیشه گفت به سختی می شینم، اما ترس از نشستن دارم که اون قسمت متورم توسط صندلی لمس نشه، گاهی مقعد تیر میکشه با فاصله زیاد خیلی کم، برای اولین باره که تیر میکشه، و ۲ یا ۳ بار هم برای اولین بار در زندگیم خونریزی داشتم موقه دفع و خیلی وحشت کردم! راستش ۴ روز پیش پشت سر هم چیپس ذرت و شیرینی خشک و ساندویج فلافل خورده بودم و کلا ادویه جات تند به غذا اضافه می کردم، که طعم تندی خفیفی به غذا می داد، اصلا عادت ندارم با غذا سس تند بخورم، سس های دیگه مثل مایونز و کچاب خیلی کم می خوردم به ندرت، اخیرا خیلی هم خرما خورده بودم، و کمی پر خوری هم داشتم! اما الآن ۳ روزه که وعده غذاییم، ۱ وعده کردم، سوپ تره و کوکو تره و آب فروان می خورم خاکشیر هم خوردم که تاثیر خوبی نداشته، و بدتر باعث سفتی و یبوست شد خاکشیر، و ۳ روزه که اون ناحیه رو با روغن زیتون و نارگیل چرب می کنم خونریزی دائمی ندارم خداروشکر و مشخصه که خونریزی خارجی هست از ناحیه متورم بخاطر بیرون زدگی و دفع با سوزش و کمی درد دارم و وحشت از دفع! راستی من از ۳۲ سالگی گیاه خوار شدم و خیلی سبزیجات فیبری از جمله کرفس خام وپخته می خورم، که حدود ۱ ماه کرفس نخورده بودم امروز می خوام دوباره کرفس بخورم! می دونید گاهی افکار ما از ضمیر ناخودآگاه رد میشه و واقعی میشه، دقیقا ۴ روز قبل داشتم با خودم فکر می کردم مگر یبوست چجوریه! و این اتفاق افتاد! باید سعی کنم مثبت باشم، راستش در اسفند۱۴۰۱ دچار استرس و اضطراب شدید شدم و دوباره از ۱ هفته پیش دچار ناراحتی و استرس شده بودم کلا آروم هستم اما شرایط زندگی هم زیاد منو دچار استرس و اضطراب کرده تا به امروز، من مجرد هستم و شغلم نیاز به نشستن داره ممنون میشم منو راهنمایی کنید تا واسه همیشه خوب بشم، قصد داشتم کرم رینا بخرم ازتون چون من هیچوقت داروی شیمیایی مصرف نمی کنم، حالا باز هم ممنون میشم راهنماییم کنید موفق باشید

 • مرسی درمان
  1402-02-22 20:34

  در پاسخ به خدیجه:
  دوست عزیزم از اینکه شفاف و مفصل تمام وضعیت بیماری خودتان را تشریح کردید، قائدتا تصمیم گیری در مورد نحوه شروع درمان شما آسان خواهد بود. به نظر میرسه دچار یک نوع جوش یا دمل مقعدی شده اید که در حالت بدخیم خودش قرار دارد. برای شروع درمان بهتره به تلگرام پشتیبانی پیام بدهید. و یا اینکه از داروی گیاهی ANUSOL استفاده کنید.

 • محمد هستم از قائنات
  1402-05-25 16:59

  سلام عزیزان خسته نباشید من بیش از ده سال بواسیر دارم اوایل همراه با درد بود خونریزی خیلی کم اما همراه اجابت مزاج یک مایع لزج مانند هم بود. بیشتر حالت دل‌پیچه دارم بعضی مواقع اسهال خیلی کم هم یبوست ولی تقریبا همیشه دل پیچه دارم و بعد از خوردن غذا باید به دستشویی بروم این واقعا آرامش را از من گرفته . بواسیر من بیرون زده و پیش دکتر که رفتم گفتند باید جراحی بشه و امکان لیزر نیست بخاطر بزرگ بودن بواسیر من

 • زهرا
  1402-06-07 08:40

  با سلام خدمت عزیزانی که از درد همورویید وفیشر در عذابن خانم دکتر بهاره محجوبی فلوشیپ کولون و روده با دستان معجزه گر شفا دهنده هستن با دارو درمانی که مخصوص خودشون هست حتما امتحان کنید من معجزه رو با ایشون دیدم. مطب سهروردی. سرچ کنید فقط شنبه و سه شنبه ها مطب هستن

 • عزیز
  1402-07-06 16:29

  سلام عزیز استم آیا خوردن تخم مرغ برای بواسیر ضرر دارد

 • یاسر
  1402-07-12 11:57

  باتوجه به تجربه دوستان پاسخ بدهید لطفا
  ۱- آیا عمل کردن بواسیر بهتر است یا لیزر کردن آن؟
  ۲- آیا لیزر کردن بواسیر فقط با همون دستگاه لیزر زیبایی است یا دستگاه پیشرفته تری هم دارند؟

 • مرسی درمان
  1402-07-13 11:14

  در پاسخ به یاسر :
  ما مرکز لیزر و زیبایی نیسیتم و عملکرد این دستگاهها فقط مهندسین طب کلاسیک می دانند. بهتره با یک جراح لیزر مشورت کنید

 • شیرین
  1402-07-28 15:54

  سلام
  بواسیر داشتم عمل کردم الان برنج بخورم ضرر نداره؟

 • دالون
  1402-10-26 22:02

  سلام دوستان برای شقاق و بواسیر فقط زالو انداختن راه حل اصلیه من ۵ سال پیش زالوانداختم و خوب شدم

 • قاسمی
  1402-11-17 12:24

  سلام
  بهترین درمان،دارو بصورت شیاف خارجی بود که من استفاده کردم عالی بود و البته پرهیز غذایی و ورزش .
  دوستان اگر راهنمایی خواستند پیام بدهند .

 • مجتبی
  1403-04-06 12:28

  ضمن عرض سلام وقت بخیر
  اونایی که درگیر این بیماری هستند ،هیچ وقت به یه جراح معمولی ندند عمل کنه،حتما جراح متخصص فلوشیب کولورکتال ، به زبان خودمان متخصص مقعد باشه حتما

 • عزت الله شریف
  1403-04-14 12:39

  عزت الله شریف هستم ازافغانستان.
  3روزمیشودکه به درد خفیف مقعدمبتلاشدم داکتربرایم انتی هیمورویدپمادتجویزکردندواستنجاکردن به صابون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.