پارگی مقعد درمان خانگی پارگی مقعد با روشی موثر

پارگی مقعد یا پارگی رکتوم درمان خانگی پارگی مقعد با پماد گیاهی رینا

پارگی مقعد یا رکتوم دو نوع است، نوع اول آن حاد است که معمولا به درمانهای دارویی و خانگی پاسخ مثبت میدهد و مقطعی است نوع دوم پارگی رکتوم مزمن می باشد که معمولا بیشتر از 6هفته طول میکشد و تا 60%به درمانهای دارویی و پمادهای قدرتمند آنتی فیشر پاسخ مثبت میدهد. مکانسیم اثر یک پماد خوب برای پارگی مقعد، ترمیم زخم مقعد وتسکین فوری درد و سوزش بعد از دفع است.

پارگی مقعد چیست : پارگی مقعد به شقاق یا زخم مقعدی هم معروف است. نام علمی آن  آنال فیشر است. معمولا یک نوع زخم سطحی است، که در محل های مختلفی مشاهده می شود. مانند اطراف دهانه مقعد، داخل کانال مقعد، و یا در بین چین خوردگی های رکتوم به شکل یک شکاف یا ترک بیضی شکل نمایان می شود.

پارگی مقعد به شکل یک خط طولی در قسمت تحتانی مقعد و خط دندانه ای قابل مشاهده است. در بیشتر بیماران پارگی مقعد در بین ساعات 6تا 9  مقعد ظاهر می شود.

این نوع عارضه نشیمن گاهی در میان زنان بعلت زایمان و بارداری های مکرر شایع تر است. همچنین کودکان و نوزادان هم دچار پارگی رکتوم می شوند. اکثر مردان هم بعلت بی تحرکی و یا نشستن های طولانی مبتلا به پارگی اسفنکتر می شوند.

این مشکل به دلیل اینکه در ناحیه ای از نشیمن گاه بروز میکند. که با  سلولهای عصبی بسیار زیادی پوشش داده می شود. معمولا با درد و سوزش زیادی هنگام دفع همراه است. به دلیل خون رسانی ضعیف تر به این قسمت از مقعد، معمولا ترک خوردگی یا پارگی مقعد به وجود می آید.

پارگی رکتوم ممکنه  هر فردی را در هر وضعیتی درگیر خود کند. این زخم سطحی مقعدی معمولا مقطعی بوده. و با درمان خانگی پارگی مقعد ی و یا استعمال پماد پارگی مقعد و روش های کاربردی در منزل که در این پست به شما آموزش میدهیم قابل پیشگیری و درمان قطعی است.

حتما بخوانید : مجموعه مقالات بواسیر چیست؟

علت پارگی مقعد

علت زخم شدن کون رابطه مقعدی و یبوست و اسهال است

عبور مدفوع سفت و حجیم، اسهال طول کشیده، رژیم غذایی کم فیبر، آسیب ناشی از جراحی قبلی مقعد و عفونت از مهم ترین فاکتورهای علت پارگی مقعدی بشمار می آیند. و سایر دلایل هم به شرح زیر است:

 • رابطه جنسی پرخاشگرانه و مستمر
 • یبوست طولانی مدت
 • عبور مدفوع سفت و حجیم
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • آسیب ناشی از جراحی قبلی مقعد و عفونت
 • ابتلا به اسهال مزمن و شدید
 • بی تحرکی و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب در طی شبانه روز
 • کرون روده یا بیماری التهاب  روده، بافت حساس اطراف مقعد را تحریک میکند، و به مرور زمان پارگی بوجود می آید.
 • زایمان و بارداری
 • تنگی دریچه مقعد

هر کدام از موارد فوق می تواند دلیلی بر پارگی رکتوم یا اسفنکتر باشد. اگر شما دچار این وضعیت شدید، ترس و شرم را کنار گذاشته و فورا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به صورت رایگان مشاوره بگیرید. تا بسته درمان خانگی پارگی مقعد را برای  شما آماده کرده و کاملا محرمانه برای شما ارسال کنیم.

حتما بخوانید : مراقبت های بعد از عمل شقاق و معایب لیزر شقاق چیست

علائم پارگی مقعد

 

خون ریزی و درد و سوزش از علائم پارگی کون هستند

از مهم ترین نشانه های پارگی مقعد وجود درد و سوزش هنگام اجابت مزاج و یا مشاهده خون روشن و تازه روی مدفوع یا دستمال توالت است. سایر علائم پارگی مقعد به شرح زیر است :

 • مشاهده لکه های خون قرمز روشن روی کاسه توالت یا دستمال کاغذی
 • احساس درد شدید در ناحیه مقعد هنگام راه رفتن و یا حتی سرفه کردن
 • سوزش و خارش زیاد بعد از دفع مدفوع بعضی مواقع همراه با گریه و ترس از اجابت مزاج
 • شکایت بیمار از احساس اسپاسم شدید و دردناک مقعد حتی برای چند ساعت بعد از اجابت مزاج

شاید به خواندن این مطلب هم علاقمند باشید : بهترین پماد برای شقاق مقعدی

انواع پارگی رکتوم یا پارگی اسفنکتر

 

انواع پارگی مخرج مزمن و حاد می باشد پارگی مزمن تا 60% به درمان دارویی پاسخ میدهد

پارگی اسفنکتر به صورت حاد و مزمن در بیماران ظاهر می شود.

پارگی مقعد حاد (طی 6هفته از شروع علائم)،  تقریبا همیشه با درمان دارویی بهبود می یاید.

اما پارگی شقاق مزمن معمولا در60% موارد به درمان دارویی پاسخ میدهد. اگر بریدگی دهانه مخرج شما از نوع مزمن است بهتره از پک آنتی فیشر رینا استفاده کنید.

هیچ روش درمانی به صورت ابد و یک روز نیست. چنانچه بیمار از خود مراقبت نکند. با خطر عود مجدد و برگشت این مشکل مواجه است.

منظور از مراقبت اصلاح سبک زندگی و اصلاح عادات غذایی است.

حتما بخوانید : تفاوت شقاق و بواسیر چیست

علائم پارگی روده در رابطه مقعدی

 

از علائم پارگی روده در رابطه مقعدی خون ریزی و درد شدید است

رابطه های جنسی پرخاشگرانه یا کنجکاوانه  مهمترین دلیل ابتلا افراد به پارگی رکتوم است. در صورتیکه با بی حس کننده های موضعی  به رابطه جنسی مقعدی ادامه دهید. به بیماری مقاربتی مانند ویروس hpv یا پاپیلومای انسانی مبتلا می شوید که زگیل تناسلی یکی از نشانه های آن است.

همچنین زائده گوشتی بیرون زد هم به صورت یک تکه گوشت اضافه کنار مقعد ایجاد می شود.

از علائم پارگی روده در رابطه مقعدی :

 • خون ریزی شدید
 • آسیب دیدن بافت و عضلات داخلی کانال مقعد
 • التهاب روده و عفونت مقعد ی شدید
 • بی اختیاری مدفوع و گاز روده

حتما مقاله پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان را بخوانید

درمان خانگی پارگی مقعد

 

درمان خانگی زخم نشیمنگاه

در بخش علت پارگی مقعد به مهم ترین عامل ایجاد این بیماری در افراد پرداخته شد. کارهای که برای مراقبت و پیشگیری از عارضه دردناک ناحیه رکتوم باید در خانه انجام بدهید به صورت چند فاکتور کاربردی و مهم به شما آموزش میدهیم

 • برای ترمیم پارگی اسفنکتر در خانه :
 • روزانه به مدت 30دقیقه پیاده روی داشته باشید
 • شبانه روز حداقل 6تا 8لیوان آب معدنی بنوشید
 • میوه و سبزیجات دارای فیبر در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • استحمام نشیمن گاه : روانه دو نوبت و هر دفعه 15دقیقه در یک لگن حاوی آب ولرم و با محلول بتادین بنشینید.
 • از مصرف خودسرانه ملین های شیمیایی و پرخطر برای رهایی از حالت یبوست پرهیز کنید.
 • در طول مدت 3هفته اکیدا از نشستن های طولانی پرهیز کنید.
 • پرهیز از سکس آنال ( مقعد)

این ها بهترین روش های خانگی درمان پاره شدن مقعد هستند. اگر شما تجربه بهتری در این رابطه دارید، در بخش نظرات برای ما کامنت بگذارید.

اگر حالتی بین اسهال و یبوست دارید یعنی بعضی مواقع اسهال و بعضی مواقع یبوست دارید. متاسفانه شما مبتلا به سندروم روده بیقرار هستید. و باید تحت نظر و درمان باشید.

اسهال و یبوست مکرر باعث به تعویق افتادن درمان خانگی پارگی دهانه مقعد می شود. لازمه برای حل این معضل هر چه زودتر راه حل اساسی داشته باشید.

پماد برای پارگی مقعد

 

پک آنتی فیشر رینا حاوی پماد رینای سبز و پماد قهوه ای برای درمان زخم رکتال

مکانیسم اثر بهترین پماد برای پارگی مقعد چگونه است. مرسی درمان برای درمان پارگی مقعد حاد و مزمن پکیج آنتی فیشر رینا عرضه می کند. خرید پماد پارگی مقعد از اینجا

این پک حاوی پمادهای 10گرمی قهوه ای و پماد 10گرمی سفید رنگ و یک عدد پماد قوی رینا پلاس می باشد.

مصرف این 3نوع پماد در کنار همدیگه دارای اثرات ضد التهاب و ضد اسپاسم است. و موجب تسریع بهبودی زخم می شود. رینا پلاس قابض و باعث افزایش جریان خون رسانی به ناحیه رکتوم شده و موجب ترمیم فوری زخم پارگی رکتال می شود.

در فرمول پماد برای پارگی مقعد از روغن مورد و روغن فندوق افسونگر به عنوان پایه کرم آنتی فیشر رینا مورد استفاده قرار گرفته است.

در تحقیقات بالینی انجام شده پکیچ آنتی فیشر رینا روی کاهش میزان خون ریزی، کنترل درد هنگام اجابت مزاج، و درمان سوزش مقعد بعد از دفع تاثیر بسیار زیاد و قدرتمندی داشته است.

کلام آخر

زمانیکه مبتلا به پارگی دهانه مقعد یا پارگی رکتوم شدید. بهترین روش درمانی تقلیل حجم مواد غذایی است. برای جلوگیری از سردرگمی و ابهام، و اینکه در دوران بهبودی چه غذایی بخورید یا نخورید؟ خونریزی مهم ترین علائم پاره گی مقعد است. که با درد و خارش زیادی همراه است.اگر شما دچار این وضعیت هستید از قرص ضد خارش مقعدی استفاده کنید.

فروشگاه سلامتی مرسی درمان همراه با پکیج آنتی فیشر رینا الگوی غذایی ویژه بیماران نشیمن گاهی به صورت رایگان ارسال میدارد.

کافیه به توصیه های مرسی درمان داخل این بروشور عمل کنید و از خود محوری و خود درمانی در منزل پرهیز کنید. خودسرانه اقدام به مصرف دارو و ملین های شیمیایی پرخطر نکنید . و طبق زمانبندی مشخص از پماد برای ترمیم پارگی اسفنکتر استفاده کنید.

بهبودی شما خیلی سریعتر اتفاق خواهد افتاد . و نیاز به درمانهای جانبی دیگر مانند تزریق سم بوتاکس یا جراحی نخواهید داشت.

بهترین پماد برای شقاق مقعدی معرفی 7پماد موثر
تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟

22 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • غزاله
  1402-02-16 19:51

  بنده یک خانم ۳۷ ساله با دو زایمان طبیعی و یه سزارین هستم چندین سال هست اول از درد سمت چپ شروع شد و دو سال هست بسیار در ناحیه دنبالچه یا همان نشیمنگاهی احساس درد شدید حتی موقع خواب و راه رفتن ..در ناحیه ی انتهای مقعد

 • مرسی درمان
  1402-02-16 20:03

  در پاسخ به غزاله:
  درد مقعدی ناشی از علت های متفاوتی میتونه باشه. برای اینکه بتونم اظهار نظر کنم لازمه پشتیبانی تلگرام 09926843197 پیام بهم بدید اونجا هیستروری دقیق تری ازت میگرم بهت میگم چه کار کنید

 • مدینه از اشتهارد
  1402-02-18 07:48

  ۲ هفته ایی است که گوشتی از معقدم بیرون زده اوایل کمی درد داشتم یک روز خارش داشتم ۲ ماهه پریود تشدم احساس می کنم رحم ام هز داخل التهاب داره قبل از این موضوع یک روز سرپا زیاد بودم و یک کیسه برنج ده کیلویی بلند کردم رابطه معقدی هم نداشتم ولی استرس دارم در حال حاضر احساس میکنم که مقعیدم از داخل پاره گی برداشته چون درد دارم

 • ن .زهرایی
  1402-02-21 12:25

  با سلام . من بعد اززایمانم زایده گوشتی برام ایجاد شد اما مشکلی برام ایجاد نمیکرد اما مدتی هست که در ناحیه مقعد دچار پارگی می شوم دهانه مقعد بشدت ملتهب میشود و احساس میکنم بواسیر به بیرون اومده و دفعم هم بصورت ناقص و زمانبر هست یعنی عملا برای دفع ربع ساعت تا 20 دقیقه زمان میبره . یبوست هم پیدا کرده ام خلاصه اینکه وضعیت دردناکی دارم جدیدا هم دچار سوزش ناحیه بیرون زده و زخم شده هستم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • مرسی درمان
  1402-02-21 12:53

  در پاسخ به خانم زهرایی :
  عزیزم یک جای سالم توی بدنت نمونده الان من اینجا چه فرمولی بهت بدم تا براساس آن شما بهبود پیدا کنید؟!
  برای شروع درمان خواهشا به پشتیبانی تلگرام پیام بدهید09926843197

 • ارمان
  1402-02-27 09:05

  سلام من دچار پارگی مقد از چهار جهت شدم که عمل انجام دادم بازهم درد کمی داشتم بعداز عمل به فوق تخصص گوارش رفتم آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام دادم دارو داد یه چند ماهی خوب بودم الان احساس میکنم یه پارگی انتهای مقدم هست که فقط سوزش داره خصوصا موقع دفع و خارش

 • اتابک
  1402-02-30 02:20

  سلام وعرض ادب
  من۲۴سالمه پسرم رابطه مقعدی زیادی تواین هفته داشتم وگشادشدم ویه تیکه گوشت ازمقعد زده بیرون وزگیل تناسلس هم دچارشدم خلاصه نمیتونم مدفوع وگازمعده رونگهدارم خیلی خیلی درد داره

 • مرسی درمان
  1402-02-30 08:34

  در پاسخ به اتابک :
  عزیزم با وجود رابطه مقعدی هیچ روش درمانی در طب سنتی یا طب کلاسیک پاسخگوی معالجه شما نخواهد بود. لطفا و خواهشا با یک روان پزشک مشورت کنید. شما نیاز به مشاوره و درمان روانشناسی دارید مواظب خودت باش

 • هدی .ح
  1402-02-30 08:49

  با عرض سلام من حدودا سه سال پیش دراثر رابطه مقعدی دچار پارگی شدم دریک قسمت ولی متاسفانه گسترش پیدا کرده الان سوزش شدید و ومقدار کمی بیرون زدگی دارم و بعد از اجابت مزاج دچار درد میشدم خانم هستم 30ساله

 • خانم هستم 25سالم
  1402-03-08 17:06

  گوشت اضافه و یه روز درد دارم وضعیت گوارشم نرمال هست
  این وصعیتم به دنبال پارگی بعد یبوستی که بعد از زایمانم دچارش شدم به وجود آمد و درست جوش نخورد از همون اول متوجه بدجوش خوردنش شدم ولی درگیر نوزادم بودم و توجهی نکردم تا الان که بزرگ شده اندازه هسته گیلاس و از دیروز درد دارم..خونریزی ندارم ولی پارهگی مقعد خیلی عذابم میده یکی دو بار رابطه مقعدی داشتم کم نه زیاد

 • سلام بنده پسر هستم ۱۶ سالمه
  رابطه نداشتم تا حالا
  ولی از مقعدم ی تیکه گوشت اضافی زده بود ک چند روز پیش افتاد
  انگار خون لخته شده بود
  الان داخل مقعدم وقتی مدفوع میکنم ی تیکه گوشت خیلی کوچیکه دراومده
  درد ندارم ، خارش هم ندارم ، سوزش هم ندارم
  فقط بعضی وقتا خون میاد
  میشه بگید چیکار کنم؟

 • فاطیما از رشت
  1402-05-01 07:48

  من قبلا دچار ترک خوردگی از مقعد شده بودم ترک کوچکی بود اما سوزش با خون ریزی داشتم بر میگرده به چند سال قبل بعد جوش خورد جاش ولی به صورت زاءده مقداری کم بیرون زدگی داره ولی دردو سوزش و خون ریزی ندارم ولی تازکی متوجه شدم همون قسمت بیرون زده داخلش یک توده سفت اندازه یکمی بزرکتر ازعدس به صورت گرد هست داخلش انگار داخل اون زاءده تکون میخوره دست میزنی و شایدم بوده قبلا من متوجه ش نشدم الان فهمیدم حالا نمیدونم کاری باید بکنم یا نه چون مشکلی ندارم در حال حاضر تشکر

 • مرسی درمان
  1402-05-02 08:45

  در پاسخ به فاطیما از رشت:
  بد جوش خوردن زخم شقاق و به موقع برای درمان مناسب اقدام نکردن و عفونت آن در بیش از 30% بیماران منجر به توده خارجی یا زائده گوشتی میگردد. این زائده بافت زنده است یعنی خون در آن جریان دارد. برای خشکاندن و از بین بردن آن علاوه بر داروهای موضعی باید از داروهای خوراکی هم استفاده کنید. منتها اکثر بیماران دنبال بهترین دارو با کمترین قیمت هستند. که این موضوع اصلا مقدور نیست. جراحی با لیزر یا روش سنتی حدود 6الی 10میلیون تومان هزینه دارد. دارو درمانی حدود یک میلیون هزینه دارد. هر دو روش هم قطعی است. برای شروع می توانید از پکیج آلفا استفاده کنید.

 • سلام وقتتون بخیر. من رابطه انال داشتم و بعد از رابطه دهانه مقعدم ورم کرد و کمی خونریزی داشت و خیلی سوزش دارم برای نشستن یا برای دستشویی کردن
  ممنونم

 • @@@@سودابه
  1402-05-13 21:59

  باسلام آبسه مقعدی و شقاق داشتم بس دردوفشار و توروم داشتم تا قبل از اینکه جراحی کنم آبسه ترکید ولی رفتم بالیزر عمل شقاق و آبسه رو انجام دادم و پارگیش زیاده تا داخل مقعد بعد باآینه نگا کردم میبینم ازداخل زخمم هم مدفوع میاد بیرون راهنمایید کنید ممنون

 • shiva.mo
  1402-05-17 04:19

  سلام وقت بخير خسته نباشيد
  من دختر ٢٣ ساله هستم كه اخيرا متوجه يك تكه گوشت خيلي كوچك و پارگي در دهانه مقعد شدم
  درحال عادي هيچ دردي ندارم ولي هنگام دسشويي حالت درد و سوزش احساس ميكنم
  بخاطر درس و دانشگاه هم ب مدت طولاني تو يك جاي ثابت ميشينم
  ميتونيد راهنمايي كنيد ممنون ميشم ازتون

 • مرسی درمان
  1402-05-17 10:13

  در پاسخ به شیوا:
  شیوا جان عزیز دلم نسشتن های طولانی و استرس و کم تحرکی همچنین مصرف کمتر مایعات و میوه و سبزیجات سبب این وضعیت در شما شده است.
  برای شروع درمان باید از پک آنتی فیشر و پک ممتاز استفاده کنید.

 • محمد
  1402-07-26 01:42

  با سلام من پسری هستم ۱۴ سالمه رفتم سرویس بهداشتی بعد از اینکه کارم تموم شد ناخنم بلند بود موقعی که مقعدمو میشستم ناخنم گیر کرد و مقعدم زخم شد یکم خون آمد بعدش بند آمد حدوداً یه ۶ماهیه اینطور شدم و خوب نشده هنوز یکم سوزش دارم و مقعدم زخمه میشه بگید چیکار کنم ترو خدا

 • عطیه
  1402-08-29 10:29

  با عرض سلام وخسته نباشید
  خانم ۴۱ ساله هستم سال ۹۴ بود دچار زائده گوشتی در ناحیه مقعد شدم و هنگام درد مقعد
  از داروی باریج استفاده میکردم بیشتر وقتها دچار یبوست میشدم مجبور میشدم با شربت وقرص گیاهی ملین وپودر پسیلیوم ،خاکشیر و… بخورم تا دفع آسانی داشته باشم ولی اگر این ملین ها را استفاده نمی‌کردم دوباره مثل قبل برای دفع مشکل داشتم و همراه با خونریزی بود ، برای درمان چه راهکاری وجود داره لطفاً راهنمایی می‌فرمایید ؟

 • ابوالفضل
  1402-09-17 21:00

  سلام حدود 15 سال پیش مسموم شدم بعدش اسهال شدید داشتم همین باعث شد دچار زائده گوشتی در ناحیه مقعد شدم از اون موقع دچار بی اختیاری گاز شدم خروج گاز رو می تونم احساس کنم موقعی کهباد روده در حال خروج است من محکم مقعد رو جمع می کنم اما از کنار اون زائده خارج می شود حالا من باید چکار کنم ایا درمان دارد

 • سمیه ساسانی
  1402-10-15 23:19

  سلام خانمی چهل ساله هستم، خیلی پیگیر راه و روش‌های لاغری بودم از ورزش تا رژیم و دارو ولی لاغر نمی‌شدم، تا اینکه . چهار سال پیش از اینترنت و دکتر خیر خیراندیش فهمیدم که خوردن اسفند لاغر میکنه منم چهل روز خوردم و دقيق همون چهل روز هم یبوست شدم و هم چسبندگی و مدفوع و هم بیست روز کلا دفع نداشتم و ترسیدم، بهداشت رفتم بهم گفتن قرص ملین دینه بخورم،. خوردم ولی خشکی مخرجم و یبوست باعث شد شکاف ریزی در مقعدم ایجاد بشه، که هر ازگاهی سوزش داشت و خون نازک و کمرنگی میومد، روم نشد دکتر برم، به همون بهداشت باز گفتم بهم گفتن شیاف آنتی فیشر یا پمادش رو بزنم که خوب نشد و سر خود پماد زینک میزدم، که خوب شد ولی جای اسکار اون شکاف موند و هر بار دستم بهش میخوره باز، باز میشه و الان چند ماهه حس میکنم انگار حتی معقدم هم تنگ شده، مدفوع تا دهانه میاد ولی دفع نمیشه و از انگشت استفاده میکنم و باز سوزش و خارش و خون و درد،،، روم نمیشه دکتر برم، شوهرم هم میگه باید دکتر برم ولی خجالت میکشم، آیا دارویی هست که بشه در خونه استفاده کرد؟ یا فقط راه آخرم دکتره؟ الان حدود چهارساله این شرایط رو دارم، ممنون میشم راهنمایی کنید

 • حسن 36ساله
  1402-12-20 06:31

  سلام
  ۸ ماهه دچار زخم شقاق داخل مقعد شدم . لیزر کردم ولی تاثیر نداشت .
  مجددا پیش جراح رفتم معاینه کرد و گفت زخم شقاق دارید . دوتا پماد داده هموروئید و زینک مخلوط کردم هیچ تاثیری ندارد .
  یبوست و دفع مزاجی خشک دارم .
  دیگه کلافه شدم از درد و خانواده خسته شدند از شرایط من .
  متاهلم و فرزند دارم از کار و زندگی افتادم.
  چکار کنم که دعای خیر پشت سرتون داشته باشم .
  دستوربفرمایید آرامش به زندگی من برگرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این مقالات را حتما بخوانید