علت خارش مقعد چیست و چگونه آنرا درمان کنیم

 1. مرسی درمان
 2. علائم بواسیر و شقاق
 3. علت خارش مقعد چیست و چگونه آنرا درمان کنیم
علت خارش مقعدی چیست

خارش مقعد معمولا ناشی از هموروئید داخلی است. اگر میزان حرارت و خشکی روده ها بالا برود افراد، مبتلا به یبوست و در نتیجه خارش مقعد می شوند. به علت آسیب پذیر بودن ناحیه مقعد، در بیماران هموروئیدی و ایجاد حساسیت به بعضی مواد غذایی تند و حاوی ادویه جات، خارش مقعد بوجود می آید. در حالت عادی مصرف بعضی داروهای مخدر و یا حاوی کدئین و کافئین بالا، می تواند منجر به ایجاد خارش مقعد در افراد شود.

علائم بواسیر و شقاق

علت خارش مقعد ی می‌ تواند در نتیجه عوامل مختلفی مانند حساسیت یا بیماری‌ های مثل بواسیر باشد، اما در درجه اول بیشتر به‌ عنوان یک علامت به شمار می‌ آید تا یک بیماری. این عارضه بیشتر با ایجاد قرمزی در ناحیه مقعد، سوزش و درد همراه است و امکان دارد موقتی یا پایدار باشد. و می‌ تواند افراد زیادی را در یک دوره از زندگی یا به‌ طور متناوب تحت تأثیر قرار دهد.

با نسبت ۴ به ۱، مردان بیشتر از زنان به این عارضه دچار می‌ شوند. بسته به این‌ که علت درمان‌  خانگی و استفاده از پماد‌ ها ی موضعی مخصوص بهبود می‌یا یند. اما در مو ار دی که ناشی از یک بیماری مزمن است. به درمان تخصصی‌ تر پزشکی نیاز خواهد بود.

شناسایی علت خارش مقعد ی به عنوان یکی از علائم بواسیر اولین اقدامی است. که افراد درگیر با این عارضه باید در دستور کار قرار دهند. و خارش را به‌ عنوان یک علامت در نظر بگیرند نه بیماری. خیلی از مردم از درخواست کمک پزشکی در این زمینه احساس خوبی ندارند.

و برای همین به درمان‌ های خانگی بیشتر از پزشکی گرایش دارند. خبر خوب اینکه درمان خارش ناحیه نشیمن گاه اگر ناشی از یک بیماری نباشد، با روش‌ های ساده خانگی قابل درمان است.

فروشگاه سایت مرسی درمان عرضه کننده قوی ترین پماد برای درمان خارش مقعد است. شما باید بدانید که چه پماد ی برای خارش مقعد خوب است.

خرید پماد رینا پلاس از فروشگاه مرسی درمان

خارش مقعد چیست و چگونه دسته بندی میشود؟

درست‌ ترین تعریف از خارش مقعد را دسته‌ بندی این عارضه ارائه می‌ دهد. خارش مقعد ی را در دو دسته بدون نشانه و دارای نشانه طبقه بندی می‌ کنند.

۱بدون نشانه:

در این دسته علت خارش مقعد آنی و موضعی و بیشتر در ارتباط با حساسیت پوستی است و درمان‌ های راحت‌ تر و سبک‌ تری هم دارد. در خارش‌ های مقعد ی این دسته، نشانه‌ ای که خبر از بیماری یا مشکل دیگری بدهد وجود ندارد.

۲دارای نشانه:

خارش‌ های مقعد ی این دسته حتماً یک علت زمینه‌ ای در بدن دارد و به همین دلیل به‌ عنوان یک علامت قابل شناسایی و ناشی از بیماری دیگر تلقی می‌ شود.
اینکه چه چیزی باعث ایجاد خارش مقعد ی شده مهم‌ ترین عا ملیه  که با آن می‌ توان خارش مقعد ی را تعریف کرد.

همان‌ طور که گفته شد خارش مقعد به‌ تنهایی یک بیماری محسوب نمیشود؛ مثلاً اگر ناشی از هموروئید، شقاق یا دیگر بیماری‌ های مقعد ی باشد، خارش به‌ عنوان یک عارضه ثانویه در نظر گرفته می‌ شود، نه خودِ بیماری. البته خارش‌ هایی که لزوماً نشانی از عارضه دیگری نمیدهد شایع‌ تر است و درمان‌ های راحت‌ تری هم دارد. یکی از این روش های درمان استفاده از پماد گیاهی رینا ی سبز به عنوان بهترین پماد برای درمان خارش مقعد است.

شایع ترین علت خارش مقعد ی چیست؟

علت خارش مقعدی

عمده‌ ترین دلایل ایجادکننده خارش مقعد ی را می‌ توان به‌ طور خلاصه با تفکیک دسته‌ بندی نوع خارش مقعد ی، به شرح زیر بیان کرد.
۱- دلایل ایجاد خارش مقعد ی بدون نشانه
موارد بهداشتی: شستشوی زیاد یا کم می‌ تواند باعث تحریک شود.
لباس: لباس‌ ها ممکن است بر روی پوست ناحیه مقعد تأثیر تحریک‌ کننده گی بگذارد. لباس زیر یا شلوار تنگ گرما و رطوبت عرق را در اطراف مقعد نگه می‌ دارد و باعث ایجاد حساسیت و خارش می‌ شود.
بی‌ اختیاری مقعد: عدم توانایی در کنترل مدفوع یا ادرار می‌ تواند رطوبت را در ناحیه افزایش دهد و شرایط رشد باکتریها و در نتیجه پایین آمدن سطح بهداشت را فراهم کند.
ترکیبات شیمیایی استفاده شده در فرمولاسیون مواد آرایشی و بهداشتی: کرم‌ ها و صابون‌ ها و دیگر محصولات آرایشی و بهداشتی می‌ تواند از طریق مواد حساسیت‌ زا پوست ناحیه مقعد را تحریک کند.
غذا: برخی از غذا‌ ها مثل ادویه‌ ها و نوشیدنی‌ های کافئین دار، الکل و… با کاهش قدرت عضله، ایجاد رفلکس معده، ایجاد حساسیت، یبوست و… می‌ تواند باعث تحریک ناحیه مقعد شود. ‌
دارو: خارش مقعد ی می‌ تواند یک عارضه جانبی دارو‌ های باشد که توسط افراد مصرف می‌ شود. دار‌ و ها ی شیمی درمانی، نئومایسین و کورتیکو استروئید‌ ها  برخی از این داروها هستند.

دسته دیگری از داروها که سبب تحریک و خارش شدید ناحیه مقعد ی می شوند: داروهای مخدر هستند که حاوی مرفین یا کدئین است، مانند استامینوفن کدئین، ترامادول و انواع شربتهای حاوی مرفین یا متادون

سایر علتها

همچنین مصرف مخدر واقعی مانند تریاک ،شیره، یا هروئین هم میتواند یکی دیگر از علت خارش مقعد ی باشد.
۲- دلایل ایجاد خارش مقعد ی با نشانه
بیماری‌ های پوستی: مانند درماتیت و پسوریازیس و…
عفونت‌: خصوصاً از نوع  مقاربتی.
مشکلات مقعد ی: مثل زخم  فیشر، هموروئید، فیستول و…
بیماریها: ازجمله کم‌ خونی، دیابت، التهاب یا سرطان روده، ناراحتی تیروئید و…

اینکه شقاق چیست و چگونه بو جود می آید موضوع مورد بحث ما نیست.

بهترین درمان خارش مقعد ی خانگی

برای پیدا کردن بهترین درمان خارش مقعد ی خانگی  باید اول علائم بالینی آن را سنجید. طول مدت علائم، عادت‌ های کلی روده، عادت‌ های بهداشتی، مرور و تحقیق در مورد دارو‌ های که با نسخه یا بدون نسخه پزشک مصرف می‌ کنیم، تعداد دفعات و زمان‌ های که در طول روز یا شب خارش رخ می‌ دهد و درنهایت بررسی سابقه پزشکی همگی لازم است تا تشخیص دهیم به مراجعه به پزشک نیاز داریم یا نه.

اغلب علائم  و علت خارش مقعد  به‌ صورت نامرتب رخ می‌ دهد و یک بررسی خوب توسط خودِ فرد می‌ تواند دلیل مشخص خارش را تشخیص دهد. اگر این دلیل ریشه در رفتار خود افراد داشته باشد و باعث ایجاد علائم حاد هم نشده باشد، به مراجعه به پزشک هم نیازی نیست و خارش مقعد با مناسب‌ ترین و بهترین درمان‌ های خانگی برطرف می‌ شود. اما اگر افراد بعد از بررسی علائم، رفتار‌ ها، نشانه‌ ها و عادات خارش متوجه علائم حاد شوند، باید به پزشک مراجعه کنند.

 • خارش مقعد، شدید یا مداوم باشد.
  • خونریزی مقعد ی یا نشت مدفوع وجود داشته باشد.
  • علائم عفونی مشاهده گردد.
  • و درنهایت علت  خارش مقعد قابل تشخیص نباشد.
  پزشک این افراد را با روش‌ های تخصصی مورد معاینه و درمان قرار می‌ دهد. در این موارد خود بیمار هم با مشاهده ظاهری ناحیه می‌ تواند بیماری‌ هایی مانند هموروئید یا انواع  فیستول و آبسه را تشخیص دهد.
 • اما در موارد نادر تر با تشخیص پزشک اقداماتی مانند تراشیدن پوست برای قارچ‌ شنا سی و بررسی پوست برای تشخیص اختلالات التها بی یا سرطان پوست انجام می‌ پذیرد. و درنهایت بهترین درمان خارش مقعد ی اتخاذ می‌ شود.

حتما بخوانید : پماد برای درمان سوزش مقعد ی

درمان خارش مقعد با داروهای گیاهی و روش‌ های خانگی

با اتخاذ یک درمان مناسب، چشم‌ انداز بهبودی افراد مبتلا به خارش مقعد خوب است. علائم معمولاً طی یک تا سه هفته از بین می‌ رود، اما موارد شدید به درمان طولانی‌ تری نیاز دارد.
جدا از نوع و علت ایجاد خارش، مهم‌ ترین اقدام قبل از انجام هرگونه درمانی اینه که افراد از خراشیدن ناحیه ملتهب خودداری کنند. انجام این کار پوست را نازک و شکننده می‌ کنند و در نتیجه خارش را بیشتر می‌ کند. گاهی انجام همین کار ساده به‌ طور کامل باعث بهبودی خارش مقعد ی می‌ شود اما برای موارد شایع‌ تر لازم است از درمان‌ های مؤثر خانگی این عارضه کمک گرفت.
درمان‌ های خانگی خارش مقعد ی را به چهار دسته می‌ توان تقسیم کرد:

۱درمان از طریق رعایت موارد بهداشتی

شست‌ و شوی منظم با آب گرم: در این درمان ناحیه مقعد را باید به‌ طور منظم ولی آرام با آب ولرم تمیز کرد.  بعد از هر بار اجابت مزاج یک راهکار خوب و ضروری دوش گرفتنه. که موارد خفیف خارش مقعد ی را بهبود می‌ دهد.
کمپرس سرد: قرار دادن روزی چند نوبت کمپرس سرد همیشه به کم کردن علائم خارش کمک می‌ کند.
کمپرس گرم: اگر علائم خارش مقعدی همراه با درد بود، بهتر است از کمپرس گرم برای بهبود شرایط آن استفاده کرد. استفاده از کمپرس‌ های گرم و سرد به افراد نشان می‌ دهد که خارش مقعد ی از چه نوعی است و اصولاً نیازی به مراجعه پزشک دارد یا نه.

روش های خانگی درمان خارش مقعد

 • شست‌ و شوی منظم با آب گرم: در این درمان ناحیه مقعد را باید به‌ طور منظم ولی آرام با آب ولرم تمیز کرد.  بعد از هر بار اجابت مزاج یک راه کار خوب و ضروری  دوش گرفتنه،  که موارد خفیف خارش مقعد ی را بهبود می‌ دهد.
  استفاده از صابون‌ ها و مواد بهداشتی PH خنثی: جایگزین کردن مواد بهداشتی بدون بو، بدون رنگ و بدون ترکیبات شیمیایی مضر می‌ تواند به شناسایی نوع و بهترین درمان خارش مقعد ی یا بهبود آن کمک کند. به‌ طور کلی مواد بهداشتی بهتر است از لحاظ اسیدی با قلیایی بودن خنثی با ملایم باشد تا حساسیت پوستی ایجاد نکند. صابون  آنتی باکتریال صاپرینا مخصوص بیماران هموروئیدی در فروشگاه سایت ثبت سفارش کنید
  پوشیدن لباس‌ های زیر نخی و گشاد: گاهی جریان نداشتن هوا در ناحیه مقعد ایجاد رطوبت می‌ کند. رطوبت بهترین شرایط را برای رشد و اثرگذاری باکتر یها و قارچ‌ ها فراهم می‌ کند و ممکن است باعث خارش مقعد ی شود.

۲درمان از طریق اصلاح رژیم غذایی

 • پرهیز از خوردن ادویه: به‌ طور معمول وجود ادویه‌ ها در رژیم غذایی، ناحیه مقعد را هنگام دفع دچار حساسیت و خارش می‌ کند.
  پرهیز از خوردن مواد غذایی حساسیت‌ زا: بعضی افراد به خوردن برخی از مواد غذایی مثل بادام‌ زمینی، گوجه‌ فرنگی، بادمجان و… حساسیت دارند و التهاب ناشی از این حساسیت ممکن است در هر نقطه‌ ای از بدن، ازجمله ناحیه مقعد بروز کند.
  افزایش مصرف فیبر: بسته به عملکرد دستگاه گوارشی هر فرد، بعضی از غذا‌ های سنگین مثل غذا‌ های فراوری‌ شده و چرب، باعث ایجاد اختلال در دستگاه گوارش و در نتیجه نامرتب کردن دوره مدفوع به شکل یبوست با اسهال  می‌ شود. مصرف غذاهای فیبر دارهم، به تسکین و بهبود خارش مقعد کمک می کند .زیرا باعث عملکرد بهتر دستگاه گوارش می شود.

۳درمان به‌ وسیله  طب سنتی

درمان درد ناحیه مخرج با استفاده از استحمام نشیمنگاه و محلول بتادین

 • سرکه سیب: سرکه سیب یک ماده ضد باکتری و از بین برنده قارچ است، پس اعمال موضعی آن در ناحیه مقعد می‌ تواند علائم خارش ناشی از این عوامل را از بین ببرد. در طب سنتی استحمام  ناحیه مقعد با مخلوط یک لیوان آب و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب توصیه می‌ شود.
  آلوئه‌ ورا: استفاده موضعی از ژل گیاه آلوئه‌ ورا باعث ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست ناحیه می‌ شود و در نتیجه از احتمال اثرگذاری عوامل خارجی مثل مدفوع بر روی ناحیه مقعد کم می‌ کند. همچنین استفاده از این ژل که خواص پاک‌ کنند گی و ضد عفونی‌ کننده هم دارد، باعث تسکین درد یا پاک ماندن زخم‌ ها و التهابات ناشی از بیمار ی‌ های مقعد ی مانند شقاق می‌ شود.
  بلغور جو: جو دو سر سرشار از فیبره که مصرف آن برای بهبود دستگاه گوارش توصیه می‌ شود. علاوه بر مصرف خوراکی، خیساندن جو در آب باعث محلول شدن ترکیبات فیبر می‌ شود و اعمال آن در ناحیه مقعد باعث کم کردن از تأثیرات خارش می‌ شود.
  شیرین‌ بیان:  در طب سنتی بر روی خواص این گیاه برای خارش مقعد تأکید شده است.  مصرف روزانه یک لیوان شربت شیرین‌ بیان همراه با عسل، به بهبود عملکرد روده کمک می‌ کند.
  سیر: سیر یک ضدعفونی‌ کننده طبیعی و سرشار از آنتی اکسیدان است که علائم خارش مقعد را هم می‌ تواند کم کند. برای بیشترین اثرگذاری بر روی خارش مقعد ی، روزانه چند حبه سیر را به‌  صورت خام میل کنید.
  روغن نارگیل: مصرف این روغن باعث تسهیل عملکرد روده‌ ها و خروج مدفوع می‌ شود. استعمال موضعی این روغن در ناحیه مقعد هم به حفظ رطوبت و خواص کشسانی پوست کمک می‌ کند و از ایجاد حساسیت و زخم‌ های بیشتر جلوگیری می‌ کند.

۴درمان با دارو‌ و پماد‌ برای درمان خارش مقعد بدون نسخه

پماد برای درمان خارشک نشیمنگاه رینای سبز همراه با قطره موضعی تسکین دهنده و صابون ویژه هموروئید

دارو‌ ها و پماد‌ های موضعی: انواع اسپری‌ ها یا پماد‌ های بی‌ حس‌ کننده موضعی، استفاده از کرم‌ های نرم‌ کننده و البته استفاده از پماد‌ های استروئیدی موضعی به‌ صورت کوتاه مدت و با قدرت کم شایع‌ ترین توصیه‌ های است که در این زمینه وجود دارد، اما همیشه هم نتیجه مثبتی ندارد و حتی توسط برخی از پزشکان توصیه نمیشود.

باید توجه داشت که این مواد همیشه از مواد شیمیایی در ترکیبا تشان استفاده می‌ کنند و شاید باعث تشدید عوارض شوند. به‌ عنوان یک توصیه بهتر در زمینهٔ استفاده از پماد‌ های موضعی بدون نسخه برای درمان خارش نشیمن گاه، پماد‌ های گیاهی مثل پماد رینا پلاس می‌ تواند با کاهش احتمال ایجاد حساسیت‌ های حادتر، درمان مطمئن‌ تری برای انواع خارش مقعد ی باشد.
دار‌و های خوراکی: استفاده از برخی آنتی‌ هیستامین‌ های آرام‌ بخش و بعضی از دارو‌ های ضد افسردگی بدون نسخه ممکن است برای درمان خارش مقعدی استفاده شود اما به این دلیل که تأثیر آن برای همه یکسان نیست و ممکن است باعث عوارض سلامتی دیگری شود، زیاد توصیه نمیشود.

قطعا تا اینجا متوجه شدید که “چه پماد ی برای خارش مقعد خوب”  است.

خرید بهترین پماد برای درمان بواسیر و شقاق 

آشنایی با برخی از دلایل ایجاد خارش با نشانه و نحوه کنترل آن‌ها با روش‌های خانگی

آشنایی با این دلایل یا بیماریها  به شناخت بهتر افراد از علت خارش مقعدی و چگونگی درمان آن کمک می‌ کند. روش‌ های درمان خانگی برای بهبود دلایل خارش دارای نشانه، هم مؤثر هستند. و فقط وقتی مراجعه به پزشک ضروری می‌ شود که بیماری به مرحله حاد تری رسیده است و به درمان تخصصی نیاز باشد. چون بعد از درمان پزشکی بیماری‌ های زیر بازهم امکان برگشت عوارض وجود دارد، روش‌ های خانگی همیشه در کنترل آنها و جلوگیری از مزمن شدنشان مؤثر خواهد بود.
هموروئید
انواع هموروئید‌ ها یا بواسیر‌ ها بر اثر ورید‌ های متورم و بزرگ‌ شده در داخل و خارج از مقعد و روده بزرگ ایجاد می‌ شود. هموروئید‌ های بزرگ خارج از مقعد (بواسیر خارجی) می‌ تواند پاک کردن مدفوع را دشوار کند و همین باعث ایجاد باکتری و قارچ و حساسیت و در نتیجه خارش می‌ شود. بواسیر داخل روده بزرگ هم (بواسیر داخلی) ممکن است باعث خونریزی یا بی‌ اختیاری مدفوع و مقعد شود که باز پوست را تحریک کرده و این عارضه ایجاد می‌ کند.
شقاق مقعد
شقاق مقعد ی پارگی در پوشش مقعد یا مجرای مقعد ی است. ضربه به ناحیه مقعد علت اصلی ایجاد شقاق مقعد ی است. علاوه بر ضربه، یبوست، دوره‌ های طولانی اسهال، رابطه جنسی مقعد ی یا هر کشش دیگر در ناحیه مقعد، باعث بروز شقاق میگردد.

حتما بخوانید: درمان شقاق مقعد ی با پماد 
فیستول
انواع  فیستول  مقعد همیشه بعد از آبسه کردن یک ناحیه از مقعد و بر اثر مسدود شدن یک غده مقعد ی رخ می‌ دهد. التهاب پوست، ترشحات بدبو، سوزش، خارش و… برخی از شایع‌ ترین علائم فیستول است اما مشاهده یک سوراخ که از آن ترشحاتی بیرون می‌ زند، افراد را از این بیماری مطمئن می‌ کند.

خرید پماد رینا پلاس از فروشگاه مرسی درمان

آشنایی با سایر علتها و روش های درمان

ما معتقدیم که اگر بیماران با علت خارش مقعد ی آشنا شوند و بدانند که منشاء این عارضه از چیست سریعتر موفق به مداوای خود میشوند.

زگیل تناسلی
ویروس پاپیلو مای انسانی (HPV) یک ویروس بسیار رایج است که می‌ تواند بر اندام تناسلی و همچنین مقعد تأثیر بگذارد. زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی محسوب می‌ شود و باعث ایجاد برجستگی‌ ها یا زگیل‌ های کوچک در داخل و اطراف ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد ی می‌ شود. خونریزی خفیف، ناراحتی و احساس سوزش و خارش هم از دیگر علائم این بیماری است.
کرمک
کِرم‌ های پین، کرم‌ های کوچک سفید یا خاکستری انگلی هستند و در روده افراد زندگی می‌ کنند. این کرم‌ ها شب‌ ها در اطراف ناحیه نشیمن گاه تخم‌ گذاری می‌ کنند و باعث خارش می‌ شوند.

آیا می خواهید  بدانید که خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست

چندین علت بالقوه برای خارش مقعد وجود دارد؟

علت های بیشتر شایع در بیماران مبتلا به خارش مقعدی به شرح جدول زیر است.

شرایط زمینه ای و رایج مقعدیآبسه، فیستول، شقاق، هموروئید
رطوبت بیش از حد ناحیه مقعدتعریق، ماندن مقدار کمی مدفوع یا مخاط در مقعد⚡
رژیم غذایی حساسیت زا⭐قهوه، چای، نوشابه های گازدار، آبجو، شراب، محصولات لبنی ،گوجه فرنگی، سس های کچاپ، غذاهای پر ادویه و کنسروی
 وسواس مراقبت های شخصیشستشوی ناحیه با صابون و لوسیون های معطر میتواند خارش را تشدید کند

سخن پایانی مجله سلامتی مرسی درمان:

امیدواریم که تا اینجا متوجه “علت خارش نشیمن گاه” و بیماری های مقعد شده باشید.  اگر شما یبوست دارید و یا مبتلا به یکی از انواع هموروئید یا شقاق هستید عارضه آزار دهنده خارش مخرج در این دسته از بیماران بیشتر مشهود است. تا حد زیادی میتواند آزار دهنده باشد.

شاید ساده ترین روش پیشگیری از این عارضه، استفاده از تنقیه هنگام اجابت مزاج باشد. تنقیه در لغت به معنی پاک و پاکیزه و در علم پزشکی به انما شناخته میشود. به فرو بردن مایع داخل مقعد به منظور شستشوی کولون یا درمان یبوست مزمن انما می گویند.

 در بهترین حالت استفاده از شیر آب دستشویی با فشار ملایم داخل کانال مقعد است . این کار به پاک کردن کانال آنال از ترشحات معده کمک کرده و راهکار مناسب و کم هزینه ای برای دفع  درد مخرج محسوب میشود.

در پایان این کار برای حصول نتیجه بهتری از روش درمان خارش مقعد ی خانگی  با استفاده از محلول موضعی رینای سبز که حاوی عصاره فندوق جادوگر و عصاره مورد است. برای پانسمان ناحیه نشیمن گاه استفاده کنید.

همچنین ما در مجموعه مرسی درمان پماد گیاهی رینا پلاس که بهترین پماد برای خارش مقعد است  همراه با الگوی غذایی ویژه بیماران بواسیری  برای درمان کلیه علائم ناشی از درد و سوزش و خارش  ناحیه نشیمن گاه  ارائه میدهیم.

مقالات مرتبط و مشابه