علت خارش مقعدی چیست و چگونه آنرا درمان کنیم

 1. مرسی درمان
 2. عارضه مقعد
 3. علت خارش مقعدی چیست و چگونه آنرا درمان کنیم
علت خارش مقعدی چیست

مهمترین علت خارش مقعد و روش های درمان خانگی آن با داروهای گیاهی در طب سنتی با شما به اشتراک میگذاریم. همچنین بهترین پماد برای درمان خارش مقعد به شما معرفی خواهیم کرد.

عارضه مقعد

علت خارش مقعدی می‌تواند در نتیجه عوامل مختلفی مانند حساسیت یا بیماری‌هایی مثل بواسیر باشد، اما در درجه اول بیشتر به‌عنوان یک علامت به شمار می‌آید تا یک بیماری. این عارضه بیشتر با ایجاد قرمزی در ناحیه مقعد، سوزش و درد همراه است و امکان دارد موقتی یا پایدار باشد. و می‌تواند افراد زیادی را در یک دوره از زندگی یا به‌طور متناوب تحت تأثیر قرار دهد.

با نسبت ۴ به ۱، مردان بیشتر از زنان به این عارضه دچار می‌شوند. بسته به این‌ که علت درمان‌های خانگی و استفاده از پماد‌های موضعی مخصوص بهبود می‌یابند، اما در مواردی که ناشی از یک بیماری مزمن است، به درمان تخصصی‌تر پزشکی نیاز خواهد بود.

شناسایی علت خارش مقعدی اولین اقدامی است که افراد درگیر با این عارضه باید در دستور کار قرار دهند و خارش را به‌عنوان یک علامت در نظر بگیرند نه بیماری. خیلی از مردم از درخواست کمک پزشکی در این زمینه احساس خوبی ندارند و برای همین به درمان‌های خانگی بیشتر از پزشکی گرایش دارند. خبر خوب اینکه درمان خارش ناحیه نشیمنگاه اگر ناشی از یک بیماری نباشد، با روش‌های ساده خانگی قابل درمان است.

فروشگاه سایت مرسی درمان عرضه کننده قوی ترین پماد برای درمان خارش مقعد است. شما باید بدانید که چه پمادی برای خارش مقعد خوب است.

خارش مقعدی چیست و چگونه دسته بندی میشود؟

درست‌ ترین تعریف از خارش مقعدی را دسته‌بندی این عارضه ارائه می‌دهد. خارش مقعدی را در دو دسته بدون نشانه و دارای نشانه طبقه بندی می‌کنند.

۱بدون نشانه:

در این دسته علت خارش مقعدی آنی و موضعی و بیشتر در ارتباط با حساسیت‌های پوستی است و درمان‌های راحت‌تر و سبک‌تری هم دارد. در خارش‌های مقعدی این دسته، نشانه‌ای که خبر از بیماری یا مشکل دیگری بدهد وجود ندارد.

۲دارای نشانه:

خارش‌های مقعدی این دسته حتماً یک علت زمینه‌ای در بدن دارد و به همین دلیل به‌عنوان یک علامت قابل شناسایی و ناشی از بیماری دیگر تلقی می‌شود.
اینکه چه چیزی باعث ایجاد خارش مقعدی شده مهم‌ترین عاملی است که با آن می‌توان خارش مقعدی را تعریف کرد.

همان‌طور که گفته شد خارش مقعد به‌تنهایی یک بیماری محسوب نمی‌شود؛ مثلاً اگر ناشی از هموروئید، شقاق یا دیگر بیماری‌های مقعدی باشد، خارش به‌عنوان یک عارضه ثانویه در نظر گرفته می‌شود، نه خودِ بیماری. البته خارش‌هایی که لزوماً نشانی از عارضه دیگری نمی‌دهد شایع‌تر است و درمان‌های راحت‌تری هم دارد.یکی از این روش های درمان استفاده از پماد گیاهی رینای سبز به عنوان بهترین پماد برای درمان خارش مقعد است.

شایع ترین علت خارش مقعدی چیست؟

علت خارش مقعدی

عمده‌ترین دلایل ایجادکننده خارش مقعدی را می‌توان به‌طور خلاصه با تفکیک دسته‌بندی نوع خارش مقعدی، به شرح زیر بیان کرد.
۱- دلایل ایجاد خارش مقعدی بدون نشانه
موارد بهداشتی: شستشوی زیاد یا کم می‌تواند باعث تحریک شود.
لباس: لباس‌ها ممکن است بر روی پوست ناحیه مقعد تأثیر تحریک‌کنندگی بگذارد. لباس زیر یا شلوار تنگ گرما و رطوبتِ عرق را در اطراف مقعد نگه می‌دارد و باعث ایجاد حساسیت و خارش می‌شود.
بی‌اختیاری مقعد: عدم توانایی در کنترل مدفوع یا ادرار می‌تواند رطوبت را در ناحیه افزایش دهد و شرایط رشد باکتری‌ها و درنتیجه پایین آمدن سطح بهداشت را فراهم کند.
ترکیبات شیمیایی استفاده شده در فرمولاسیون مواد آرایشی و بهداشتی: کرم‌ها و صابون‌ها و دیگر محصولات آرایشی و بهداشتی می‌تواند از طریق مواد حساسیت‌زا پوست ناحیه مقعد را تحریک کند.
غذا: برخی از غذا‌ها مثل ادویه‌ها و نوشیدنی‌های کافئین دار، الکل و… با کاهش قدرت عضله، ایجاد رفلکس معده، ایجاد حساسیت، یبوست و… می‌تواند باعث تحریک ناحیه مقعد شود. ‌
دارو: خارش مقعدی می‌تواند یک عارضه جانبی دارو‌هایی باشد که توسط افراد مصرف می‌شود. دار‌وهای شیمی درمانی، نئومایسین و کورتیکواستروئید‌ها  برخی از این دارو‌ها هستند.

دسته دیگری از داروها که سبب تحریک و خارش شدید ناحیه مقعدی می شوند: داروهای مخدر هستند که حاوی مرفین یا کدئین است، مانند استامینوفن کدئین، تراماداول،و انواع شربتهای حاوی مرفین یا متادون

سایر علتها

همچنین مصرف مخدر واقعی مانند تریاک ،شیره، یا هروئین هم میتواند یکی دیگر از علت خارش مقعد ی باشد.
۲- دلایل ایجاد خارش مقعدی با نشانه
بیماری‌های پوستی: مانند درماتیت و پسوریازیس و…
عفونت‌: خصوصاً عفونت‌های مقاربتی.
مشکلات مقعدی: مثل شقاق مقعدی، هموروئید، فیستول و…
بیماری‌ها: ازجمله کم‌خونی، دیابت، التهاب یا سرطان روده، بیماری تیروئید و…

اینکه شقاق چیست و چگونه بوجود می آید موضوع مورد بحث ما نیست.

بهترین درمان خارش مقعدی خانگی

برای پیدا کردن بهترین درمان خارش مقعدی خانگی  باید اول علائم بالینی آن را سنجید. طول مدت علائم، عادت‌های کلی روده، عادت‌های بهداشتی، مرور و تحقیق در مورد دارو‌هایی که با نسخه یا بدون نسخه پزشک مصرف می‌کنیم، تعداد دفعات و زمان‌هایی که در طول روز یا شب خارش رخ می‌دهد و درنهایت بررسی سابقه پزشکی همگی لازم است تا تشخیص دهیم به مراجعه به پزشک نیاز داریم یا نه.

اغلب علائم  و علت خارش مقعد  به‌صورت نامرتب رخ می‌دهد و یک بررسی خوب توسط خودِ فرد می‌تواند دلیل مشخص خارش را تشخیص دهد. اگر این دلیل ریشه در رفتار خود افراد داشته باشد و باعث ایجاد علائم حاد هم نشده باشد، به مراجعه به پزشک هم نیازی نیست و خارش مقعد با مناسب‌ترین و بهترین درمان‌های خانگی برطرف می‌شود. اما اگر افراد بعد از بررسی علائم، رفتار‌ها، نشانه‌ها و عادات خارش متوجه علائم حاد شوند، باید به پزشک مراجعه کنند.

 • خارش مقعد، شدید یا مداوم باشد.
  • خونریزی مقعدی یا نشت مدفوع وجود داشته باشد.
  • علائم عفونی مشاهده گردد.
  • و درنهایت علت  خارش مقعد قابل تشخیص نباشد.
  پزشک این افراد را با روش‌های تخصصی مورد معاینه و درمان قرار می‌دهد. در این موارد خود بیمار هم با مشاهده ظاهری ناحیه می‌تواند بیماری‌هایی مانند هموروئید یا انواع فیستول و آبسه را تشخیص دهد، اما در موارد نادرتر با تشخیص پزشک اقداماتی مانند تراشیدن پوست برای قارچ‌شناسی و بررسی پوست برای تشخیص اختلالات التهابی یا سرطان پوست انجام می‌پذیرد و درنهایت بهترین درمان خارش مقعدی اتخاذ می‌شود.

حتما بخوانید : علت سوزش مقعدی چیست

درمان خارش مقعد با داروهای گیاهی و روش‌های خانگی

با اتخاذ یک درمان مناسب، چشم‌انداز بهبودی افراد مبتلا به خارش مقعد خوب است. علائم معمولاً طی یک تا سه هفته از بین می‌رود، اما موارد شدید به درمان طولانی‌تری نیاز دارد.
جدا از نوع و علت ایجاد خارش، مهم‌ترین اقدام قبل از انجام هرگونه درمانی این است که افراد از خراشیدن ناحیه ملتهب خودداری کنند. انجام این کار پوست را نازک و شکننده می‌کنند و درنتیجه خارش را بیشتر می‌کند. گاهی انجام همین کار ساده به‌طور کامل باعث بهبودی خارش مقعدی می‌شود اما برای موارد شایع‌تر لازم است از درمان‌های مؤثر خانگی این عارضه کمک گرفت.
درمان‌های خانگی خارش مقعدی را به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد:

۱درمان از طریق رعایت موارد بهداشتی

شست‌وشوی منظم با آب گرم: در این درمان ناحیه مقعد را باید به‌طور منظم ولی آرام با آب ولرم تمیز کرد. دوش گرفتن بعد از هر بار اجابت مزاج هم راهکاری خوب و ضروری است که موارد خفیف خارش مقعدی را بهبود می‌دهد.
کمپرس سرد: قرار دادن روزی چند نوبت کمپرس سرد همیشه به کم کردن علائم خارش کمک می‌کند.
کمپرس گرم: اگر علائم خارش مقعدی همراه با درد بود، بهتر است از کمپرس گرم برای بهبود شرایط آن استفاده کرد. استفاده از کمپرس‌های گرم و سرد به افراد نشان می‌دهد که خارش مقعدی از چه نوعی است و اصولاً نیازی به مراجعه پزشک دارد یا نه.

روش های خانگی درمان خارش مقعد

 • شست‌وشوی منظم با آب گرم: در این درمان ناحیه مقعد را باید به‌طور منظم ولی آرام با آب ولرم تمیز کرد. دوش گرفتن بعد از هر بار اجابت مزاج هم راهکاری خوب و ضروری است که موارد خفیف خارش مقعدی را بهبود می‌دهد.
  استفاده از صابون‌ها و مواد بهداشتی PH خنثی: جایگزین کردن مواد بهداشتی بدون بو، بدون رنگ و بدون ترکیبات شیمیایی مضر می‌تواند به شناسایی نوع و بهترین درمان خارش مقعدی یا بهبود آن کمک کند. به‌طورکلی مواد بهداشتی بهتر است ازلحاظ اسیدی با قلیایی بودن خنثی با ملایم باشد تا حساسیت پوستی ایجاد نکند. صابون صاپرینا مخصوص بیماران هموروئیدی در فروشگاه سایت ثبت سفارش کنید
  پوشیدن لباس‌های زیر نخی و گشاد: گاهی جریان نداشتن هوا در ناحیه مقعد ایجاد رطوبت می‌کند. رطوبت بهترین شرایط را برای رشد و اثرگذاری باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند و ممکن است باعث خارش مقعدی شود.

۲درمان از طریق اصلاح رژیم غذایی

 • پرهیز از خوردن ادویه: به‌طورمعمول وجود ادویه‌ها در رژیم غذایی، ناحیه مقعد را هنگام دفع دچار حساسیت و خارش می‌کند.
  پرهیز از خوردن مواد غذایی حساسیت‌زا: بعضی افراد به خوردن برخی از مواد غذایی مثل بادام‌زمینی، گوجه‌فرنگی، بادمجان و… حساسیت دارند و التهاب ناشی از این حساسیت ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن، ازجمله ناحیه مقعد بروز کند.
  افزایش مصرف فیبر: بسته به عملکرد دستگاه گوارشی هر فرد، بعضی از غذا‌های سنگین مثل غذا‌های فراوری‌شده و چرب، باعث ایجاد اختلال در دستگاه گوارش و درنتیجه نامرتب کردن دوره مدفوع به شکل یبوست با اسهال می‌شود. مصرف غذا‌های پر فیبر مثل سبزی‌ها و انواع حبوبات همیشه یکی از گزینه‌هایی است که برای بهبود بخشیدن به شرایط خارش مقعد توصیه می‌شود، چون به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می‌کند و تنش‌ها در ناحیه روده و مقعد را کم می‌کند.

۳درمان به‌ وسیله  طب سنتی

درمان درد ناحیه مخرج با استفاده از استحمام نشیمنگاه و محلول بتادین

 • سرکه سیب: سرکه سیب یک ماده ضد باکتری و از بین برنده قارچ است، پس اعمال موضعی آن در ناحیه مقعد می‌تواند علائم خارش ناشی از این عوامل را از بین ببرد. در طب سنتی حمام دادن ناحیه مقعد با مخلوط یک لیوان آب و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب توصیه می‌شود.
  آلوئه‌ورا: استفاده موضعی از ژل گیاه آلوئه‌ورا باعث ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست ناحیه می‌شود و درنتیجه از احتمال اثرگذاری عوامل خارجی مثل مدفوع بر روی ناحیه مقعد کم می‌کند. همچنین استفاده از این ژل که خواص پاک‌کنندگی و ضدعفونی‌کننده هم دارد، باعث تسکین درد یا پاک ماندن زخم‌ها و التهابات ناشی از بیماری‌های مقعدی مانند شقاق می‌شود.
  بلغور جو: جو دو سر سرشار از فیبر است که خوردن آن برای بهبود دستگاه گوارش توصیه می‌شود. علاوه بر مصرف خوراکی، خیساندن جو در آب باعث محلول شدن ترکیبات فیبر می‌شود و اعمال آن در ناحیه مقعد باعث کم کردن از تأثیرات خارش می‌شود.
  شیرین‌بیان: در طب سنتی بر روی خواص این گیاه برای خارش مقعد تأکید شده است. خوردن روزانه یک لیوان شربت شیرین‌بیان همراه با عسل، به بهبود عملکرد روده کمک می‌کند.
  سیر: سیر یک ضدعفونی‌کننده طبیعی و سرشار از آنتی اکسیدان است که علائم خارش مقعد را هم می‌تواند کم کند. برای بیشترین اثرگذاری بر روی خارش مقعدی، روزانه چند حبه سیر را به‌صورت خام میل کنید.
  روغن نارگیل: خوردن این روغن باعث روان شدن عملکرد روده‌ها و خروج مدفوع می‌شود. استعمال موضعی این روغن در ناحیه مقعد هم به حفظ رطوبت و خواص کشسانی پوست کمک می‌کند و از ایجاد حساسیت و زخم‌های بیشتر جلوگیری می‌کند.

۴درمان با دارو‌ها و پماد‌ برای درمان خارش مقعد بدون نسخه

پماد برای درمان خارشک نشیمنگاه رینای سبز همراه با قطره موضعی تسکین دهنده و صابون ویژه هموروئید

دارو‌ها و پماد‌های موضعی: انواع اسپری‌ها یا پماد‌های بی‌حس‌کننده موضعی، استفاده از کرم‌های نرم‌کننده و البته استفاده از پماد‌های استروئیدی موضعی به‌صورت کوتاه مدت و با قدرت کم شایع‌ترین توصیه‌هایی است که در این زمینه وجود دارد، اما همیشه هم نتیجه مثبتی ندارد و حتی توسط برخی از پزشکان توصیه نمی‌شود.

باید توجه داشت که این مواد همیشه از مواد شیمیایی در ترکیباتشان استفاده می‌کنند و شاید باعث تشدید عوارض شوند. به‌عنوان یک توصیه بهتر درزمینهٔ استفاده از پماد‌های موضعی بدون نسخه برای درمان خارش نشیمنگاه، پماد‌های گیاهی مثل پماد رینا پلاس می‌تواند با کاهش احتمال ایجاد حساسیت‌های حادتر، درمان مطمئن‌تری برای انواع خارش مقعدی باشد.
دار‌وهای خوراکی: استفاده از برخی آنتی‌هیستامین‌های آرام‌بخش و بعضی از دارو‌های ضدافسردگی بدون نسخه ممکن است برای درمان خارش مقعدی استفاده شود اما به این دلیل که تأثیر آن برای همه یکسان نیست و ممکن است باعث عوارض سلامتی دیگری شود، زیاد توصیه نمی‌شود.

قطعا تا اینجا متوجه شدید که “چه پمادی برای خارش مقعد خوب”  است.

خرید بهترین پماد برای درمان بواسیر و شقاق 

آشنایی با برخی از دلایل ایجاد خارش با نشانه و نحوه کنترل آن‌ها با روش‌های خانگی

آشنایی با این دلایل یا بیماری‌ها به شناخت بهتر افراد از علت خارش مقعدی و چگونگی درمان آن کمک می‌کند. روش‌های درمان خانگی برای بهبود دلایل خارش دارای نشانه، هم مؤثر هستند و فقط وقتی مراجعه به پزشک ضروری می‌شود که بیماری به مرحله حادتری رسیده است و به درمان تخصصی نیاز باشد. چون بعد از درمان پزشکی بیماری‌های زیر بازهم امکان برگشت عوارض وجود دارد، روش‌های خانگی همیشه در کنترل آن‌ها و جلوگیری از مزمن شدنشان مؤثر خواهد بود.
هموروئید
انواع هموروئید‌ها یا بواسیر‌ها بر اثر ورید‌های متورم و بزرگ‌شده در داخل و خارج از مقعد و روده بزرگ ایجاد می‌شود. هموروئید‌های بزرگ خارج از مقعد (بواسیر خارجی) می‌تواند پاک کردن مدفوع را دشوار کند و همین باعث ایجاد باکتری و قارچ و حساسیت و درنتیجه خارش می‌شود. بواسیر داخل روده بزرگ هم (بواسیر داخلی) ممکن است باعث خونریزی یا بی‌اختیاری مدفوع و مقعد شود که باز پوست را تحریک کرده و این عارضه ایجاد می‌کند.
شقاق مقعد
شقاق مقعدی پارگی در پوشش مقعد یا مجرای مقعدی است. ضربه به ناحیه مقعد علت اصلی ایجاد شقاق مقعدی است. علاوه بر ضربه، یبوست، زور زدن هنگام مدفوع، دوره‌های طولانی اسهال، رابطه جنسی مقعدی یا هر کشش دیگر در ناحیه مقعد، باعث بروز شقاق میگردد.

حتما بخوانید: درمان شقاق مقعدی با پماد 
فیستول
انواع فیستول مقعد همیشه بعد از آبسه کردن یک ناحیه از مقعد و براثر مسدود شدن یک غده مقعدی رخ می‌دهد. التهاب پوست، ترشحات بدبو، سوزش، خارش و… برخی از شایع‌ترین علائم فیستول است اما مشاهده یک سوراخ که از آن ترشحاتی بیرون می‌زند، افراد را از این بیماری مطمئن می‌کند.

آشنایی با سایر علتها و روش های درمان

ما معتقدیم که اگر بیماران با علت خارش مقعدی آشنا شوند و بدانند که منشاء این عارضه از چیست سریعتر موفق به مداوای خود میشوند.

زگیل تناسلی
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس بسیار رایج است که می‌تواند بر اندام تناسلی و همچنین مقعد تأثیر بگذارد. زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی محسوب می‌شود و باعث ایجاد برجستگی‌ها یا زگیل‌هایی کوچک در داخل و اطراف ناحیه تناسلی و ناحیه مقعدی می‌شود. خونریزی خفیف، ناراحتی و احساس سوزش و خارش هم از دیگر علائم این بیماری است.
کرمک
کِرم‌های پین، کرم‌های کوچک سفید یا خاکستری انگلی هستند و در روده افراد زندگی می‌کنند. این کرم‌ها شب‌ها در اطراف ناحیه نشیمنگاه تخم‌گذاری می‌کنند و باعث خارش می‌شوند.

سخن پایانی مجله سلامتی مرسی درمان:

امیدوراریم که تا اینجا متوجه “علت خارش نشیمنگاه” و بیماری های مقعد شده باشید.  اگر شما یبوست دارید و یا مبتلا به یکی از انواع هموروئید یا شقاق هستید عارضه آزار دهنده خارش مخرج در این دسته از بیماران بیشتر مشهود است. تا حد زیادی میتواند آزار دهنده باشد.

شاید ساده ترین روش پیشگیری از این عارضه استفاده از تنقیه هنگام اجابت مزاج باشد.تنقیه در لغت به معنی پاک و پاکیزه نگه داشتن و در علم پزشکی به انما شناخته میشود.به فرو بردن مایع داخل مقعد به منظور شستشوی کولون یا درمان یبوست مزمن انما می گویند.

 در بهترین حالت استفاده از شیر آب دستشویی با فشار ملایم داخل کانال مقعد است . این کار به پاک کردن کانال آنال از ترشحات معده کمک کرده و راهکار مناسب و کم هزینه ای برای دفع  درد مخرج محسوب میشود.

در پایان این کار برای حصول نتیجه بهتری از روش درمان خارش مقعدی خانگی  با استفاده از محلول موضعی رینای سبز که حاوی عصاره فندوق جادوگر و عصاره مورد است. برای پانسمان ناحیه نشیمنگاه استفاده کنید.

همچنین ما در مجموعه مرسی درمان پماد گیاهی رینا پلاس که بهترین پماد برای درمان خارش مقعد است  همراه با الگوی غذایی ویژه بیماران هموروئیدی  برای درمان کلیه علائم ناشی از درد و سوزش و خارش  ناحیه نشیمنگاه  ارائه میدهیم.

مقالات مرتبط و مشابه

فهرست