علائم بواسیر در زنان و مردان چیست و چگونه ظاهر می شود؟

علائم بواسیر در زنان با درد، خونریزی و گوشت اضافه مقعدی همراه است

علائم بواسیر در زنان با سوزش، خونریزی و گوشت اضافه دهانه مقعد ظاهر می شود. درد نبض دار و خارش بعد از دفع از علائم بواسیر داخلی در زنان است. در مردان به دلیل جابجایی اجسام سنگین و مصرف مواد مخدر و سیگار علائم بواسیر بیشتر با پرولاپس مقعد یا توده خارجی هموروئید و درد و سوزش و خونریزی خود را نشان می دهد.

علائم  بواسیر در زنان و مردان و یا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما ممکنه فردی چند تا از از این علائم  را یکجا داشته باشد. در هر صورت اگر شما یکی از علائم بواسیر را در خود مشاهده کردید. لازمه فورا برای درمان اقدام کنید.

 • احساس درد بعد از مدفوع
 • گوشت اضافه مقعدی 
 • تورم، التهاب و قرمز شدن پوست دهانه مقعد
 • خون ریزی بعداز دفع یا هنگام دفع
 • خارش مقعد
 • سوزش شدید هنگام دفع
 • داشتن نبض یا تیر کشیدن ناحیه رکتال

بواسیر در زنان معمولا بیشتر به دلیل بارداری و فشارهای هنگام زایمان طبیعی ایجاد می شود. همچنین اکثر خانم ها به دلیل گرفتن رژیم های لاغری غیر استاندارد و بدون نظارت کارشناس تغذیه مبتلا به هموروئید می شوند. اضافه وزن و چاقی  و سکس آنال هم دلیل دیگر ابتلا خانم ها به هموروئید هست. علائم هموروئید در خانم ها بیشتر به صورت گوشت اضافه مقعد و سوزش و خارش ظاهر می شود. البته علائم بواسیر داخلی در زنان بیشتر بصورت خونریزی و درد و خارش ظاهر می شود.

علائم بواسیر در مردان 

 • پرولاپس مقعد
 • درد ضربان دار
 • سوزش
 • خارش و خونریزی
 • گوشت اضافه مقعدی
 • احساس دفع همیشگی
 • التهاب و ورم کردن دهانه مخرج

در مقایسه با خانم ها  حمل و جابجایی اجسام سنگین و مصرف مواد مخدر و سیگار در میان مردان رایج تر است. و اینها میتونه دلایل ابتلای مردان به بواسیر باشد. اگرچه ماهیت بیماری بواسیر در مردان و دختران جوان و زنان یکی است. فقط دلایل ابتلا به آن در بیماران کمی فرق دارد؛ اما علائم بواسیر در مردان و زنان و یا دختران و نوجوانان تقریبا یکی است. و بیشتر با خون ریزی و سوزش و خارش بعد از دفع همراه است.

علائم بواسیر داخلی چیست؟

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط مجموعه علمی پزشکی جان هاپکینز هموروئید توده ای است که بر سر رگهای مقعد ایجاد می شود و دلیل اصلی آن خون غلیظ سودایی است.  هموروئید ها به 4 گروه و دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول به بواسیر داخلی مشهور هستند.

علائم بواسیر داخلی بیشتر بصورت خونریزی و خارش بعد از دفع خود را نشان میدهد. اگر بواسیر داخلی بصورت یک زائده جوش مانند ( متورم شدن رگهای مقعدی باشد) علائم آن درد نبض دار در ناحیه مقعد می باشد. در این حالت مقعد بیمار از درد تیر میشکه و حتی ممکنه درد به پهلوها هم سرایت کند. ما در نوشته ای جداگانه به روش های کاربردی درمان خانگی بواسیر در زنان پرداخته ایم. لازمه این بخش را حتما مطالعه کنید.

علائم بواسیر خارجی 

 

بواسیر خارجی معمولا با علائم خونریزی و زائده گوشتی دهانه مقعد همراه است

علائم بواسیر خارجی بیشتر بصورت خونریزی و درد همراه است. که در آن یک تکه گوشت اضافه دهانه مقعد ظاهر می شود. در بعضی از بیماران بواسیر خارجی اندازه هسته خرما یا لوبیا می باشد. که معمولا با علائمی چون درد و خونریزی و در بعضی مواقع همراه با خارش است. آیا می دانید علت گوشت اضافه مقعدی چیست؟

بواسیر خارجی به بواسیر بادی یا بادکنکی نیز مشهور است. وقتی صحبت از علائم بواسیر بادی می شود. در واقع اشاره به خونریزی،  درد و گوشت اضافه بادکنکی است؛ که دهانه نشیمنگاه بیماران ایجاد می شود.

علائم بواسیر خونی 

ماهیت بیماری بواسیر با خونریزی و خارش و درد همراه است. بعبارتی خونریزی و درد از شایع ترین علائم بواسیر خونی است. ماهیت هموروئید داخلی و خارجی در هنگام شروع با خونریزی اندکی، موقع دفع همراه است.

این خون معمولا به رنگ روشن یا کمی تیره است. خونریزی هنگام دفع ممکنه دلایل دیگری غیر از بواسیر یا شقاق داشته باشد. که برای معاینه و تشخیص دقیق باید توسط پزشک معاینه شوید. اگر می خواهید در مورد بیماری شقاق مقعد اطلاعات بیشتری کسب کنید مجموعه مقالات شقاق چیست با عکس را مطالعه کنید.

علائم بواسیر در نوجوانان

افراد در سن نوجوانی به دلیل یبوست مبتلا به بواسیر و شقاق می شوند. علائم بواسیر در نوجوانان بیشتر به شکل خونریزی و درد ظاهر می شود. خارش بعد از دفع از مهم ترین علائم بواسیر در نوجوانان می باشد. البته خارش مقعد در این سال و سال بسیار رایج است و ممکنه دلایل دیگری مانند کرمک یا انگل روده داشته باشد.

به دلیل شرم و حیای غالب بر اکثر نوجوانان ایرانی معمولا این مشکلات مقعدی را از چشم پدر و مادر دور نگاه میدارند. 

بیشتر مبتلایان در این سنین معمولا به دلیل وراثت و ژنتیک مبتلا به بواسیر و شقاق می شوند. و دنبال دلایل دیگری نباشید 

جمع بندی مطالب

آشنای با علت و علائم بیمارهای نشیمن گاهی، به درمان هر چه بهتر و سریعتر این علائم و عوارض کمک خواهد کرد.

علائم و نشانه های بیماری هموروئید به ما کمک می کنند که چگونه برای درمان اقدام کنیم. با شناسایی علائم و علت بیماری ها بهتر به مقابله و درمان می پردازیم.  و اگر اطلاعات خود را از منابع موثق علمی به دست بیاوریم. با مراقبت های خانگی و اصلاح عادات غذایی و تغییر سبک زندگی با صرف هزینه و زمان کمتری به درمان قطعی می رسیم. البته قبل از شروع درمان باید با علت و منشاء بیماری هموروئید آشنا شویم. ما در نوشته ای جداگانه بطور کامل به این سوال که علت بواسیر در زنان چیست پاسخ داده ایم.

یکی دیگر از علائم بواسیر در بزرگسالان ظاهر شدن زخم  در  دهانه ابتدایی یا داخلی مقعد است. اگر شما مبتلا به این بیماری هستید؛ حتما مقاله درمان زخم مقعدی در خانه را بخوانید.

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • یونس بلوچ
  1402-08-12 05:21

  سلام نزدیک به هفت هشت یا بیشتر هست بیماری هموریید دارم دوبار عمل کردم مجدد برگشت کرده خارش و خونریزی دارم الان یه چیزی در اومده موقع دفع اذیت میشم به من چه کار کنم

 • در پاسخ به یونس:
  یونس جان عزیز دلم حتی اگر ده بار دیگر هم جراحی کنید تا یاد نگیرید چگونه از خودتان مراقبت کنید و الگوی غذایی مشخص و تغییر سبک زندگی منظمی نداشته باشید نمیتوانید از پیشرفت یا عود مجدد بواسیر جلوگیری کنید.
  ما اعتقاد داریم بواسیر ناشی از خون غلیظ سودایی است
  خون غلیظ سودایی در اثر ضعف عملکرد کبد است
  ضعف عملکرد کبد باعث حرارت بالای روده ها می شود
  این حرارات سبب یبوست می گردد
  یبوست عامل اصلی بواسیر است
  خود بخوان این حدیث مفصل را
  حالا اگه این وسط کسی بخواد با جراحی و یا یک پماد ارزان قیمت خودشو برای همیشه درمان کند
  جای تامل دارد هر چند سخت در اشتباهه.
  (البته در این بین بعضی از بیمارها توقع دارند با خرید پماد آنتی هموروئید
  هم مریضی شون برای همیشه درمان قطعی بشه، هم اضافه وزنی که دارند درست بشه، هم چین و چروک صورتش و نو براشون درست کنه و هم اونها را از افسردگی دربیاره هم آرام بخش باشه. و هم از ریزش موهاشون جلوگیری کنه
  جالب اینجاست بعد از 24 ساعت استفاده میگن چرا ما خوب نشدیم؟؟!!!)
  ما سکوت میکنیم
  زیرا سکوت بالاترین فریاد است
  خداوند به داد مریض های سرزمین ما برسد
  اللهم اشف کل مریض
  مشاوره اختصاصی با کارشناس

 • اکبر .امتی.
  1402-08-17 22:08

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من از بچگی مدت زمان زیادی را در دستشویی می ماندم به خاطر دارم که سرعت دفع خیلی کندی داشتم و احساس می کردم قطر مدفوع خروجی متناسب با سن من نیست .چند ساله مشکل فکری شدیدی دارم و تالاسمی مینور هم دارم به همین خاطر در زمان کنکور خیلی از قهوه و مشتقات آن استفاده کردم که خوابم کم شود اما کنکور قبول نشدم و در همان سال در اثر شوک بنا بر طبیب سنتی نافم افتاد و حالتی داشتم که مسلمان نشنود کافر نبیند .خلاصه چند سالی در غصه و استرس سربازی و بقیه عمر را سپری کردم تا اینکه بهار ۱۴۰۱ به دکتر مراجعه کردم برای شل شدن عضلات پاهایم و ایشان آزمایش و سونوگرافی نوشتند و معلوم شد که کبد چرب گرید ۲ دارم بعلاوه سنگ کلیه
  برنامه غذایی چیدم چون خوابم بیشتر شده بود .ورزش هم می کردم تا اینکه یک سفری پیش آمد که من در یک هفته دو بار دفع مدفوع داشتم چون به دلیل گرمی هوای آنجا تعرق شدید داشتم و وقتی برگشتم برای چربی کبد ۱۰۰ کپسول گیاهی شاتره از سایت گرفتم و قبل از شام و صبحانه می خوردم قرار بود دوباره طبق نظر کارشناس سفارش دهم که نشد و مدتی هم غذای تند خوردم . که یک روز که به دستشویی رفتم خون روشنی دیدم به هنگام عمل دفع و به دکتر رفتم آزمایش نوشت و تعداد نوتروفیل خونم بالای ۷۰ بود و دچار فقر آهن شده بودم
  قرص آموکسی ۵۰۰ و مترونیدازول۲۵۰ به همراه شربت MgO و پماد آلفا نوشت تا امروز به شدت رعایت کرده ام حتی ۱۰۵ کیلو بودم الان ۸۵ کیلو هستم و درد در ناحیه شکم دارم بعد از عمل دفع آنهم دردگنگ دارم دقیق مشخص نیست کجا است ولی پارسال بیشتر سمت چپ روده ام درد می کرد
  درضمن من در دوران سربازی اسهال شدید داشتم که دکتر پادگان گفت شاید سندروم روده تحریک پذیر داشته باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این مقالات را حتما بخوانید