درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

عامل اصلی بواسیر از نظر ابوعلی سینا خون غلیظ سودایی و یبوست می باشد، برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا خارج کردن خون غلیظ سودایی و رفع یبوست توصیه می شود. برای این کار رگ صافن کوچک در پشت زانو و صافن بزرگ در زیر قوزک داخلی پا را باید فصد کرد. از ضمادهای گیاهی ترکیبی که شامل مغز ساق گاو، روغن هسته زردآلو و پیه اردک و موم است برای درمان هموروئید توصیه می شود.

مطالب این سایت جهت بالابردن اطلاعات عمومی بیماران می باشد. و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک دانست

در این مقاله  میخواهیم بدانیم که برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا، چه روش ها و راهکارهای درمانی نگارش شده است. نوع اول و  دوم هموروئید بسیار دردناک و رنج آور است. که در اینجا به نحوه درمان بواسیر از نظر اطباء مطرح در علم طب سنتی  به صورت مفصل می پردازیم.

همچنانکه میدانید شیخ الرئیس حکیم ابوعلی سینا نگاه ویژه ای به درمان گیاهی و طب سنتی داشتند. و به بیماران خود روش های درمانی منحصر به فردی در زمینه پیشگیری و جلوگیری از گسترش بیماری هموروئید و شقاق توصیه کرده اند.

در این دنیا کدام محقق و پژوهشگری است. که از کتاب قانون شیخ الرئیس ابوعلی سینا چیزی نشنیده و یا نخوانده باشد.؟ این کتاب  در اکثر دانشگاههای معتبر پزشکی دنیا تدریس می شود. و بزرگترین دایره المعارف پزشکی محسوب می شود.

پایه و اساس بیش از 70% داروهای ترکیبی و گیاهی در جهان نشاءت گرفته از کتاب قانون بوعلی سینا است. هر داروی ترکیبی و یا گیاهی که در قفسه داروخانه های سراسر کشور یافت می شود. برگرفته از طب سنتی حکیم ابوعلی سینا می باشد.

کشور چین نزدیک به 2میلیارد جمعیت دارد طبق آمارهای رسمی بیش از 94% مردم این کشور از داروهای گیاهی برای درمان امراض خود استفاده میکنند. و تمام داروهای شیمیایی ساخت چین به دیگر نقاط دنیا صادر می شود.

برای اینکه بیشتر به اهمیت این موضوع پی ببرید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. تا خودتان متوجه شوید، که ابوعلی سینا چه نکات ارزشمندی در مورد درمان بواسیر داخلی در طب بوعلی سینا، در کتاب (( القانون فی الطب)) -کتاب قانون پزشکی- به رشته تحریر در آورده اند.

درمان  انواع هموروئید در طب بوعلی سینا

 

از نظر ابوعلی سینا برای درمان بواسیر داخلی باید فصد خون کرد

 در طب بوعلی سینا یا سنتی، بواسیر توده ای است. که بر سر رگهای مقعد ایجاد می شود؛ و عامل آن خون غلیظ سودایی است.

همچنین کم تحرکی و چاقی بیش از حد و خوردن غذاهای چرب و سودا زدا که رسوبات خون و حرارت کبد را بالا می برند. و موجبات یبوست و ناراحتی های گوارشی در بیماران است. از دلایل مهم ایجاد هموروئید داخلی و خارجی در طب بوعلی سینا به شمار می روند. برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا، توصیه به پاکسازی خلط اضافی سودا از بدن می شود. یعنی بیماران در رژیم غذایی خود روغن های جامد و حیوانی، گوشت قرمز، دل قلوه و مغز گوسفند و مصرف لبنیات پرچرب را به حداقل برسانند.

برای رهایی از یبوست و ناراحتی های گوارشی بوعلی سینا توصیه به تنقیه نموده است. برای بیمارانی که حتی با خوردن محرک های قوی گیاهی ضد یبوست، باز هم آثار و عوارض این بیماری را دارند. ابوعلی سینا سفارش به انجام عمل تنقیه کرده  است. تنقیه در علم پزشکی به معنای انما است. یعنی شستشوی کولون یا روده با حرکات آب ولرم هنگام اجابت مزاج.

بنابر این بیمارانی که مبتلا به بواسیر داخلی یا شقاق هستند. و عملیات دفع مدفوع برای آنها سخت و طاقت فرسا می شود. بهتر است که قبل از اجابت از تنقیه استفاده کنند. و سپس ناحیه نشیمن گاه خود را با مقداری ضماد دست ساز پانسمان یا چرب کنند.

ضمادی که در طب بوعلی سینا برای درمان بیماری های نشیمنگاهی توصیه کرده است. شامل

 • مقل
 • مغز ساق گاو
 • روغن کوهان شتر
 • روغن هسته زرد آلو
 • پیه اردک و موم است

که در خانه براحتی تهیه می شود. به مقدار مساوی  این مواد را ترکیب کنید و مرهم به دست آمده را روزانه دو نوبت در مقعد خود استعمال کنید.

سایر موارد درمانی بواسیر از نظر طب بوعلی سینا

لازمه بدانید که شیخ الرئیس حکیم بوعلی سینا، برای درمان هموروئید اعتقاد زیادی به اصلاح مزاج و استفاده از داروی هموروئید داشتند. همچنانکه در بالا اشاره شد عامل اصلی بیماری های نشیمنگاه در طب سنتی بوعلی سینا، خون کثیف سودایی عنوان شده است.

بر همین اساس، این پزشک  قدیمی ایرانی سده 3هجری شمسی اعتقاد زیادی به فصد خون داشتند. رگ صافن کوچک در پشت زانو و صافن بزرگ در زیر قوزک داخلی پا را باید فصد کرد.

در صورتیکه درمان بواسیر داخلی از نظر طب جرجانی فصد رگ باسلیق دست و فصد هر دو دست یا پا را بر حسب نیاز تجویز می کند.

از نظر ابوعلی سینا فصد خون بهترین روش خارج کردن خون غلیظ سودایی از بدن است. همچنین برای درمان بواسیر داخلی بیماران را  به اصلاح مزاج کبد و طحال به نحوی که دیگر سودا تولید نکرده و بیمار را دچار یبوست نکند. توصیه کرده است.

حتما مقاله وازلین برای درمان بواسیر را بخوانید

درمان بواسیر خونی از نظر بوعلی سینا

 

از نظر ابوعلی سینا از خون ریزی هموروئید اصلا نترسید و باید خون کثیف از طریق بواسیر از بدن شما خارج شود

در تمام آثار و نوشته های این حکیم بزرگ ایرانی ( جهانی ) به بیماران خود توصیه می کند. که به هیچ وجه از خون ریزی بواسیر وحشت نکنید. بالعکس خون ریزی هموروئید بسیار مفید و برای سلامتی بیماران از اهمیت زیادی برخوردار است. شاید برای شما خواندن مقاله درمان بواسیر از نظر امام صادق جالب باشد.

در سایر نوشته های مجله سلامتی مرسی درمان در مورد درمان بواسیر داخلی و خونی به دفعات زیاد اشاره کردیم که اجازه بدهید خون کثیف سودایی از طریق رگهای خونی هموروئید به بیرون بریزد و اگر طبیب و یا اشخاصی سعی کنند که خون ریزی هموروئید را بند بیاورند بزرگترین ظلم را در حق بیمار روا داشته اند.

اگر یک قطره از این خون کثیف سودایی به درون قلب و یا مغز بیماران راه پیدا کند بلافاصله تبدیل به سکته مغزی یا سکته قلبی می شود. کبد این دسته از اشخاص این خون غلیظ که حاوی کلسترول و سموم بالایی است به سمت اندام های کم اهمیت تر مانند مقعد می فرستد.

و مقعد با علائم بواسیر و شقاق شروع به ایجاد درد و واکنش در افراد می شود. به همین جهت است که حکیم ابوعلی سینا توصیه به پاکسازی خون کثیف سودایی از طریق فصد خون رگ کوچک در پشت زانو و یا رگ بزرگ در زیر قوزک پا کرده اند. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید لطفا مقاله درمان بواسیر خونی را حتما مطالعه کنید. و علت خون در مدفوع را بررسی کنید.

داروهای ترکیبی گیاهی مناسب درمان بواسیر از نظر ابوعلی سینا

 

استفاده از پودر آب زن برای درمان بواسیر خارجی این پودر برای درمان توده خارجی هموروئید خاصیت قابض دارد.

طرز تهیه پودر آب زن

 • گلنار یا گل میوه انار 100گرم
 • پوست عدس 150گرم
 • سماق 100گرم

تمامی داروهای گیاهی بالا را با همدیگر مخلوط و میکس کرده و در 2لیوان آب بجوشانید. حداقل به مدت نیم ساعت جوش بخورد. بعد آب را صاف کرده و مایع باقی مانده را در یک تشت آب ریخته و روزانه به مدت نیم ساعت داخل آن قرار بگیرید. (حمام نشیمنگاه )

یکی دیگر از ترکیبات موثر برای درمان بواسیر در طب سنتی مخلوط روغن زیتون و عسل است. که التهاب ناشی از هموروئید را کنترل میکند. درمان بواسیر با عسل را در خانه به مدت یکماه انجام بدهید تا نتیجه لازم عاید شود.

شربت دفع کننده اخلاط غلیظ در بدن

 

از نظر ابوعلی سینا شربت گل ها دفع کننده اخلاط غلیظ در بدن است. اگر بخواهیم به زبان ساده تر توضیح بدهیم. دفع اخلاط غلیظ یعنی پاکسازی خون کثیف از بدن ؟

حالا خون چطوری کثیف و سودایی میشه ؟که افراد گرفتار بیماری های دردناک نشیمنگاهی می شوند.

با خوردن غذاهای چرب و فست فودی و خوردن غذاهایی که کلسترول خون را بالا می برند. و همچنین کم تحرکی و اضافه وزن باعث خون کثیف سودایی در بدن می شود. که بهش میگن اخلاط غلیظ

همچنانکه اشاره شد شربت گل ها در دفع اخلاط و خون کثیف و سموم بدن بسیار تاثیر گذار است.

مواد اصلی تشکیل دهنده این شربت ترکیبی از گیاهان زیر است.

 • عناب
 • تمشک و گزنه
 • برگ توت و شاه تره
 • تخم کاهو و عسل
 • تمر هندی و رازیانه
 • افسنطین و مویز

هر چند درست کردن اینگونه شربت ها برای همه بیماران توی خانه مقدور نیست. اما با تهیه این شربت روزانه 3قاشق غذا خوری با یک لیوان آب جوشیده ولرم مخلوط کنید و مصرف کنید. مدت زمان مصرف 30روز است.

می خواهید بدانید که درمان خانگی بواسیر چیست؟

داروهای گیاهی موثر در درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

 

برای خارج شدن خون غلیظ سودایی باید آفتیمون و عسل و عرق نعنا و سرکه انگور باهمدیگر جوشانده و میل کنید

 • هلیله سیاه و هلیله زرد
 • بلیله و آمله
 • تخم گشنیز و گیاه خار مریم و قاصدک

باعث کاهش حرارت کبد و همچنین باعث افت حرارت خون می شود. و مصرف این داروهای گیاهی برای کسانی که دچار خارش مقعد هستند، بسیار مفید به فایده می باشد. بابونه و گزنه به دلیل طبع گرمی که دارند باعث پاکسازی خون کثیف سودایی از بدن می شوند.اگر بخواهیم داروی گیاهی معرفی کنیم که حاوی اکثر گیاه دارویی بالا باشد. کپسول  اطرافیل گشنیزی است. حتما مقاله درمان بواسیر از نظر امام صادق مطالعه کنید.

این کپسول گیاهی تولید سودا در بدن را کاهش میدهد در نتیجه باعث درمان درد هموروئید می شود. آیا می خواهید بدانید که شقاق چیست با عکس آنرا ببینید؟

درمان انواع  بواسیر با یک روش جدید و تضمینی

 

از پماد رینای سبز و قطره رینا و پکیج ممتاز مرسی درمان برای درمان هموروئید استفاده می شود

هموروئید نوع یک و 2 به بواسیر داخلی معروف است. بواسیر داخلی با علائمی چون درد یا تیر کشیدن ناحیه داخلی مقعد و خارش و خون ریزی همراه است. بعضی از بیماران از داشتن نبض و یا تیر کشیدن در بیشتر اوقات شبانه روز شکایت دارند.

بواسیر داخلی در بعضی از افراد به صورت جوش  یا زائده کوچک سفید رنگ یا توده هموروئید در داخل مقعد ایجاد و ظاهر می شود. چون مدفوع ماهیتی اسیدی دارد. به محض برخورد مدفوع با رگها و این تود های بواسیری . ناحیه رکتوم شروع به خارش سوزش و یا نبض و درد می کند.

برای درمان این معضل بهترین راه حل استفاده از یک روش نوین و قدرتمند گیاهی است. که تمام ترکیبات گیاهی معجزه آسا را یکجا در خود فراهم آورده است.

پماد گیاهی خارجی  رینای سبز (رینا پلاس ) درمان موفق بیش از 5000 بیمار را در کارنامه خود دارد.

در بعضی از بیماران که هموروئید در آنها قدیمی و کهنه شده است. لازمه به همراه پماد رینای سبز از قرص های مکمل پماد رینای سبز که ضد سوزش و خارش و درد و خون ریزی است هم استفاده کنند. پکیج ممتاز درمان بواسیر و شقاق را از اینجا تهیه کنید

جمع بندی  و نتیجه گیری از مطالب

از نظر ابوعلی سینا عامل اصلی بواسیر خون غلیظ سودایی است. فصد خون و پاکسازی خون کثیف سودایی بهترین روش درمان بواسیر داخلی و خارجی در طب بوعلی سینا هستند. اصلاح سبک زندگی و تغییر عادات غذایی مهم ترین توصیه های درمان بواسیر در طب بوعلی سینا است.

آندسته از بیمارانی که در اثر یبوست یا زایمان و کم تحرکی رگهای هموروئید آنها خونی می شود. و هنگام اجابت مزاج خون لکه های خون مشاهده میکنند. در طب سنتی بوعلی سینا توصیه می شود. اصلا سعی نکنید که خون ریزی بواسیر را بند بیاورید. زیرا این خون لازمه از بدن بیمار خارج شود و به سلامتی وی کمک زیادی میکند.

نکته ای که باید بهش اهمیت بدهید اینه که بدون مشورت با اطبا طب سنتی یا کارشناس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی هیچ گاه به صورت خودسرانه در منزل اقدام به تهیه شر بت ها ی گیاهی و یا ضمادهای دست ساز نکنید.

زیرا مصرف خودسرانه و بی رویه هر دارویی ممکنه نتیجه عکس داشته باشه و روند درمان و بهبودی شما را به تعویق بیندازد. اگر امکان استفاده از دارو ها و یا شربت های گیاهی و ضمادهای دست ساز برایتان مقدور نیست. برای درمان بواسیر داخلی و یا خارجی خود می توانید از محصولات گیاهی عرضه شده در فروشگاه سایت مرسی درمان استفاده کنید.

برای جلوگیری از پیشرفت بیمارهای مقعد و یا جلوگیری از عود مجدد آن لازمه چند روش درمانی در یک دوره زمانی مشخص امتحان کنید.

منشاء بیمارهای نشیمنگاه اختلالات گوارشی و خود این ناراحتی های سیستم گوارش ناشی از نارسی کبد است. در صورتیکه برای درمان بواسیر داخلی یا خارجی و شقاق سایت مرسی درمان را انتخاب کرده اید. توصیه جدی ما به شما استفاده از پکیج اختصاصی درمان است که به صورت 360درجه و 100% تضمینی شما را تحت پوشش معالجه فوری قرار میدهد.

نوشته قبلی
درمان بواسیر با عسل زردچوبه و حنا امکان پذیر است؟
نوشته بعدی
درمان بواسیر از نظر امام صادق، امام رضا و پیامبر (ص)

11 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • زهره از کازرون
  1402-02-19 22:24

  سلام و خسته نباشید ممنونم از مطالب خوبتان
  دیروز موقع دفع درد دارشتم و مقعدم تیر میکشید و از دیروز درد در ناحیه پشت همراه با کمی درد شکمی و حس اجابت مزاج دارم و حس نفخ و به خاطر این موضوع استرس دارم در ضمن پدرم سال گذشته سرطان رکتوم پیشرفته داشتن و درمان شدن الان متاسفانه مادرم درگیر این بیماری هستن اما خدا رو شکر پیشرفته نیست

 • محمود از سرپل ذهاب
  1402-02-30 10:18

  سلام ،من شش سال پیش یه توده کوچیک در معقدم احساس می کردم بعد یک سال خونریزی شدید داشتم هر چند ماه یک بار، بعد یک سال معقدم کلا بیرون میومد الانم یکی دو سال هست یه چیزی شبیح یه کرم خیلی بزرگ به اندازه سه سانت از وسط معقدم میزنه بیرون دیواره های معقدمم به اندازه یک گردوی بزرگ میزنه بیرون بعد اجابت باید با دوتا انگشتام بیرون زدگی رو داخل برگزدونم هیچ درد و سوزشی ندارم تا حالام دکتر نرفتم ولی دیگه خسته شدم همیشه بهش فکر می کنم ولی از ترس اینکه جراحی کنم و بدتر شم تا حالا هیچ اقدامی نکردم ممنون میشم راهنماییم کنید

 • مرسی درمان
  1402-02-30 10:32

  در پاسخ به محمود:

  به نظر میرسد شما دچار پرولاپس مقعد هستید. بافت زنده از مقعد بیرون زده است. دقیقا نمی توانیم اظهار نظر کنیم چون وضعیت شما کاملا مشهود نیست. بعید میدونم این وضعیت با درمان های خانگی مهار بشه بهتره به یک متخصص جراحی آنورکتال مراجعه کنید.

 • دایار از پاریس
  1402-03-06 13:00

  الان با یه سری دارو خونریزی ندارم ولی زائده بیرونه التهاب روده و معده هم دارم
  از شیکم چاقی دارم اب میخورم شیکمم میاد جلو نفخ زیاد دارم روده سندروم تحریک پذیر عصبی هم دارم هر چند ماه خونریزی مقعدی همراه درد سوزش و خونریزی شدید هم دارم
  در ادامه یادم رفت بگم معدم همش ترش میکنه کولونسکوپی اندوسکوپی همه رو انجام دادم چیزی تشخیص ندادن الان انگار عفونت واژن هم دارم گفتن رودم مشکل داره.برای همورویید گفتن عمل ولی ترسیدم رفتم دکتر طب سنتی.بهم حجامت و زالو گفت و پماد بی و رب به ولی باز ترش میکنم و قرص محبل داد و اینکه ورم وعده روده شدید دارم اصلا لاغر نمیشم فقط شکم دارم دکتر گفت طبع بدنم سودا شده شربت ضد سودا هم داد.ولی فکر میکنم بلغمی هم هستم چون سودایی ها لاغرن من پف دارم ورم دارم و شکم دارم الان با قد ۱۶۴ شدم ۷۵ کیلو.یه راهکار برای من معرفی کنین من خیلی دکتر رفتم به جایی نرسید هر چند وقت دچار خونریزی میشم

 • مرسی درمان
  1402-03-06 15:08

  در پاسخ به دایار :
  لطفا دست از سر خودت بردار از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی در خانه اکیدا خودداری کنید. خود محوری کمتری به خرج دهید و از نسخه های تجویزی پزشک تبعیت کنید. برای شروع درمان خانگی بواسیر باید با نظارت کارشناس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا با نظارت پزشک باشد.
  موفق باشید

 • مصنایی
  1402-03-15 22:42

  ضمن عرض سلام و احترام
  ابتدا خونریزی داشتم، فکر میکردم خوب میشه
  الان سه ماه ضائده شده و موقع دفع خیلی خیلی درد دارم، پماد های همورويد و شیاف همورويد و پماد استوخدوس هم زدم خدب نشدم، در واقع نیاز دارم ضائده از بین بره..
  خواهشا کمک کنید و بفرمایید آیا امیدی هست؟ چقدر زمان میبره تا برطرف بشه

 • سلام وقتتون بخیر من ۲۵سالم بود که باردارشدم و ماه هشتم بارداریم متوجه شدم که ضایعه ی مقعدی درمن به وجود امده هرگز رابطه ی مقعدی نداشتم
  اما برحسب عادت خیلی توی سرویس بهداشتی میمونم
  متاسفانه به علت نااگاهی به دکتر زنان مراجعه کردم و بدون این ک منو معاینه کنه گفت توی بارداری این مسئله خیلی شایعه و اصلا جای نگرانی نیست‌و منم جدی نگرفتم
  ولی الان ضایعه ی مقعدیم خیلی بزرگ شده و متا سفانه اندازه ی لوبیا شده
  ضمن این که درطول روز ۴یا۵ بار دفع مدفوع دارم و گاهی خونریزی دارم،و بعدش احساس درد دارم ،و گاهی برحسب عادت کودکی با انگشتم برای دفع مدفوع کمک میگیرم
  ممنون میشم بهم کمک کنید…

 • مرسی درمان
  1402-05-16 13:38

  در پاسخ به سوسن:

  سوسن جان عزیز دلم نوشتید که روزانه 4یا 5بار حالت دفع دارید. این ناشی از سندروم روده تحریک پذیر می تونه باشه. خروج دفع به کمک انگشت براتون عادت شده واز آن لذت می برید. بجای آن از تنقیه برای دفع کمک بگیرید . دفع با انگشت بسیار خطرناک است. این کار و نکنید و برای از بین بردن توده خارجی که بصورت زائده دهانه مقعد است لازمه حداقل دو دوره از پماد برای زائده گوشتی استفاده کنید.

 • رضوان
  1402-05-21 05:40

  من الان یکماهه عمل هموروئیدرکتوم انجام دادم ولی ازهمون روزاول عمل دیدم هنوز مقعدم‌که بیدون زدگی داشته هست به دکترهم گفتم گفت طبیعی هست ولی خودم میترسم بنطرتون چکارکنم

 • مرسی درمان
  1402-05-22 10:56

  در پاسخ به رضوان:
  شما تحت نظر جراح هستید هزینه رو به ایشان پرداخت کرید موظفه به شما مشاوره بده

 • حسین
  1402-10-22 13:17

  با سلام من ورزش بدنسازی انجام میدادم الان تقریبا ۴ ماه هست که یک طرف مقعدم ورم کرده به شکل لوبیا اگر کمی مزاجم خشک باشه اونجا رو خراش میده و باعث خون ریزی میشه، از پماد های باریج استفاده کردم خارش و درد رو کم کرده ولی این توده که درواقع یکی از لبه های مقدم هست تورمش نمیخوابه و همین توده باعث شده دیگه نتونم زیاد بشینم یا ورزش کنم، و اگر هم ورزش کنم متورم تر میشه و حتی در صبح روز بعد خونریزی هم دارم که البته بیشتر از ۵ یا ۶ قطره نیست، خواستم ببینم توصیه‌ای دارید برای بنده؟ راستش چون تا به حال عمل جراحی هم نکردم ازش واهمه دارم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.